| ShREKT a întrebat:

Salutare. Prietena mea este hartuita sexual destul de des la locul de munca de catre un client. I-a cerut managerului sa indrepte situatia si sa discute cu clientul, dar acesta nu face nimic in privinta asta. Astazi a avut o reactie vulcanica din cauza frustrarilor adunate si s-a rastit la manager, fara sa insulte sau sa spuna ceva gresit, ci a cerut doar sa i se faca dreptate, acesta a trimis-o acasa din cauza reactiei ei si acum se gandesc sa o concedieze. Am dori sa aflam ce putem face in aceasta cauza. In special legat de hartuire, legat de faptul ca angajatorul nu si-a indeplinit atributiile legate de solicitarile ei si ca vor sa o concedieze pe nedrept. Detinem si dovezi. Multumesc, dau funda

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca, unitatea (si locul ei de munca) este urmarita cu camere de supraveghere.
Prietena ta sa depuna o plangere la politie pentru hartuire repetata la locul de munca si sa indice si nepasarea, respectiv atitudinea sefului de unitate.
Cu aceasta "manevra" rapida va preveni si disponibilizarea, dar in caz major va avea ca dovada si plangerea depusa.
Plangerea sa faca in 2 exemplare (original + copie), pe copie (exemplarul ei) sa-i fie scrisa si numarul si data inregistrarii!
Sa pastreze mai multe copii despre acel exemplar, iar originalul sa pastreze la ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reclamatie ITM

| sierra1 a răspuns:

"Am dori sa aflam ce putem face in aceasta cauza. In special legat de hartuire"

in nici un caz să nu se răstească la sefu-su. Indreptați-vă către "hărțuitor"

| Sophieka a răspuns:

Adresati-va unui avocat real. Mergeti pe langa tribunal, sunt multe cabinete imprejur sunt sigura.

| carevaescu a răspuns:

Citiți legea muncii si legislația in vigoare, mai ales cea care are de a face cu hartuirea la locul de munca.

Nu așteptați vreun răspuns din partea lor, dați-i in judecată imediat.

| carevaescu a răspuns:

In continuarea raspunsului anterior: daca puteti dovedi ca s-a întâmplat conform spuselor voastre, sa cereti si daune morale

| helpforyou a răspuns:

Tebuie depusa o plengere la politie pentru hartuire. Iar pentru concediere mergeti la ITM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să se ducă la poliție cu dovezile și să depună plângere împotriva acelui client și împotriva managerului, iar dacă statul român nu-i face dreptate poate să dea în judecată și statul român.

| AndreaDanci a răspuns:

Reclamatie la ITM pentru concediere abuziva clar! Mergeti cu dovezile la politie si depuneti plangere
Sa nu ii lasati pe niciunul sa scape!