| Enache_Razvan_ a întrebat:

Salutare TPU, am și eu o întrebare legata de drumurile publice.
1 Este vreo lege care interzice sa te joci cu mingea pe o strada pe care nu prea trec mașini și e mai tot timpul goala?
Și
2 Politia / legea poate sanctiona acest fapt?

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Pentru cei care spun ca nu exista lege, studiati mai bine codul rutier. O lege trebuie inteleasa si in spiritul ei, nu numai in litera ei.
Cine citeste art. 72 din Codul rutier si in special alin.(1) si (3), isi da seama ca este interzis. Pai daca nu ai voie sa circuli pe drumul public pe unde vrei, ci doar pe trotuar sau pe marginea lui, poti sa bati mingea pe drumul public?
Chiar si art.52, alin (1) interzice asa ceva.
Cat priveste sanctionarea cu amenda
Cat priveste definirea drumului public - ca este dens circulat sau nu - citeste pct. 14 din art. 6 al Codului rutier.
In conformitate cu prevederile art. 99, pct.3 din Codul rutier, pietonii pot fi sanctionati cu 1-2 sau 3 puncte amenda. Un punct amenda este 5% din salariul minim brut, care in prezent este 3700 lei, deci un punct amenda este 185 lei.
Asta daca nu se aplica alta lege care se refera la organizarea activitatilor pe domeniul public. (Asta mai greu).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia nationala (rutiera sau contraventionala) nu exista vreo interdictie legala in acest sens, asa ca nu exista nici sanctiuni.
In schimb poate exista vreo prevedere locala, inscrisa intr-o hotarare a Consiliului local, care sa interzica joaca pe strada si atunci poate exista si o sanctiune pentru incalcarea acestei interdictii.

| gabicoo a răspuns:

Nu există dar dacă o faci riscă mămica ta să rămână fără tine.

| eliancodrut a răspuns (pentru gabicoo):

Exista.

| Enache_Razvan_ explică (pentru eliancodrut):

Mersi de răspuns dar iedeie e ca nu prea se circula pe acolo e cum ar fi o strada mai retrasa

| eliancodrut a răspuns (pentru Enache_Razvan_):

Nu conteaza. Cine a citit cartile colonelului BEDA a observat ca s-au intamplat multe accidente si grave tocmai pe asemenea strazi, deoarece erau considerate necirculate.