| adryang78 a întrebat:

Salutare, TPU!
Ce măsuri legale se pot lua împotriva unei persoane care hrănește haitele de câini din jurul blocului?
Am un vecin pe scara de alături care efectiv cară saci cu mâncare pentru câini, de s-au înmulțit peste măsură atât în spatele blocului, cât și în față. Strada este destul de circulată, în plin centrul orașului. Animalul e animal, își apără teritoriul, și au devenit foarte agresivi.
Mai mult, a luat unul din câinii care își făceau veacul de obicei în spatele blocului și îl hrănește în zona din fața blocului. I-a făcut culcuș chiar la intrarea în bloc, așa încât nu mai poate trece nimeni pe trotuar sau să intre în bloc în siguranță. Aseară începuse să latre la fiica mea, care venea de la școală, noroc că eram în fața blocului și l-am gonit.
Ce pot face?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la hingheri

Bula
| Bula a răspuns:

Vorbit la primarie, sa trimita hingherii!

| adryang78 explică (pentru Bula):

Nu servește la nimic. I-au mai trimis de vreo două ori. Adună doi-trei câini, îi "deversează" în altă parte a orașului și în câteva zile se întorc.

| ioana748 a răspuns:

Eu m- am imprietenit cu un astfel de caine dandu- i sa manance.
Era agresiv si lasat liber de o vecina pe strada.
Daca ma nimeream cand se speria cineva ajutam si il trimiteam la el in curte.
Bineînțeles ca si pe fiu miu l - am invatat reteta si a functionat.
Tot asa si el ajuta cand era Negrutzu liber pe strada si deja era panica.
Din păcate noi vrand sa facem bine,ne trezeam cu reprosur, i pana sa inteleaga trecatorii ca nu este al nostru ci al vecinei din curtea unde il bagam.
In timp vecinii s- au prins de chestie si metoda si toata lumea ii dadea lui Negrutzu de mancare.
Din fiorosul de nicăieri toata lumea il cauta sa i ofere cate ceva si el se gudura si dadea din coada cand vedea pe cel ce il hraneste.
A durat cativa ani povestea cu el.
Initial a fost al unor vecini care cand s- au mutat l- au abandonat pe strada si alta vecina l- a lasat la ea in curte, oferindu- i adapost, insa el sarea si gardul, era cam nebunel la cap, vecina in varsta si bolnava, dar se crease o relatie intre ei.
Dresorii de cainii, asa se împrietenesc cu elevii lor.
Au bucatele de cascaval in buzunar.

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie chemați hingherii.

| Kiran a răspuns:

Filmati de cateva ori cum persoana hraneste cainii si o alta filmare cum cainii sunt agresivi cu oamenii ce trec prin zona / fac zgomot excesiv, apoi faci o plangere la politia locala pentru tulburarea linistii publice / reprezentarea unui pericol la adresa oamenilor, unde eventual ati putea vedea daca exista o hotarare locala privind cateii mandanezi.

Bula
| Bula a răspuns (pentru adryang78):

Trebuie depuse sesizari scrise si semnate de cat mai multi locatari!
Daca nu se rezolva, atunci trebuie revenit dupa 35-40 zile, din nou, pana ce se satura si se rezolva problema.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Faci poze si chemi (prin email) serviciul responsabil cu cainii vagabonzi de la tine din oras. Vei primi o hartie peste vreo 2 luni.
Tu continui pana dispar din zona.
Acesti caini trebuie dusi in adaposturi, unde sunt tinuti in vederea adoptiei. La un moment dat, daca nu sunt adoptati, vor fi eutanasiati.
Trebuie descurajata inmultirea necontrolata a cainilor.
Prea multe "accidente" in care copii si chiar adulti au fost mancati de caini. Traim intr-o tara civilizata doar daca ne purtam civilizat si responsabil.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru ioana748):

Problema e ca nu suntem la circ, sa mergem cu carnita dupa noi.
Noi, oamenii, platim taxe si impozite, nu cainii!
Drepturile noastre, copiii nostri trebuie protejati in primul rand.

| adryang78 explică (pentru Bula):

Am făcut și asta. Nu prea le convine celor din Primărie, fiindcă trebuie să solicite serviciul de ecarisaj și e contra cost. Culmea, singurul serviciu de acest fel are sediul în reședința de județ și este public. N-am priceput niciodată de ce trebuie plătiți ca să intervină, dar asta e realitatea.

| ioana748 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Asa este, doar oamenii platitori de taxe au drepturi, restul fiintelor, ghinion.
https://youtu.be/uJ95GAOBSa4?si=R_JZgTaPeNxoz0A9

| adryang78 explică (pentru ioana748):

Drepturi?
Din punct de vedere legal, eu nu pot lua nicio măsură împotriva celui care hrănește câinii și pune pe toată lumea în pericol. Nu-i pot face reclamație, fiindcă nu am cadru legal, da?
În schimb, dacă pun mâna pe un par și-i trag câteva pe spinare animalului care mi-a mușcat copilul, sunt pasibil de pedeapsă, așa-i? Când și cum naiba au devenit animalele mai importante ca oamenii?!
M-am născut și locuiesc într-un oraș mic, am copilărit la bunici, la țară, în fiecare vacanță. Sunt familiarizat cu animalele, îmi plac, chiar am salvat câteva. DAR nu atunci când devin agresive. Iar atunci când am cules de pe stradă un cățel sau o pisică, am făcut-o cu simț de răspundere și simț civic. L-am luat în casă, l-am spălat, l-am hrănit și l-am ținut în siguranță până am găsit pe cineva să-l dau spre adopție. Și locuiesc într-un apartament.

| ioana748 a răspuns (pentru adryang78):

Copilul meu a ajuns pe masa de operatie din cauza muscaturilor de caine de doua ori.
A fost groaznic.
Intr una din dati a facut 24 de injectii Intr o singura noapte.
Nu intru in detalii ca nu imi face bine sa imi aduc aminte.
Cu toate acestea nu uram cainii nici unul dintre noi.

Aveti dreptate, domnul respectiv ar trebui sa fie responsabil, daca tot iubeste animalele.
Ar trebui sterilizati( sunt campanii gratuite) si dati spre adopție.
Caci expune atat oamenii la a fi muscati cat si acei caini riscului de a fi otraviti.
Poate gasiti o rezolvare la autoritati totusi.