| ArmmAndArmm a întrebat:

Salutare TPU! Vin cu o intamplare puțin dubioasă. Mergeam pe stradă și văd o cunoștință desculță, tremurând de frig și foarte speriată, cerându-mi telefonul să sune la poliție. (Cunoștința fiind majoră). Il intreb ce se intamplă și imi spune ca nu il lasă taică-su să intre in casă, că il ia la bătaie cu parul și mi-a cerut sa intru in curte la el, el așteptându-mă la poartă, rugându-mă să-i cer lu tacsu măcar o pereche de papuci, adidași. De milă, m-am dus, am batut la ușă și chiar așa era. Taica-su avea un par de metal, undeva la 1, 5m și gata, gata să mă ia și pe mine. L-am salutat politicos si i-am spus să se calmeze și să-mi dea măcar o pereche de adidași/papuci că tremură fisu pe străzi, iar el a spus să ies imediat din curte ca sună la poliție chiar acum, fapt care de altfel s-a și intamplat. Nu știu ce s-a intamplat mai departe, deoarece am plecat că nu am vrut probleme. Problema mea este că omul vrea să ia o cameră de luat vederi de la un vecin și să-mi facă plângere că am intrat pe propietatea lui. In cazul acesta ce se intamplă, am vrut să fac un gest umanitar, să ajut și tot eu mă trezesc cu probleme. Un răspuns vă rog cu ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va intampla absolut nimic, n-ai comis nici o infractiune si nici macar o contraventie.
Era infractiune doar daca nu ai fi plecat la cererea respectivului sau l-ai fi lovit.
Sigur ca, daca ti-a facut plangere penala, vei fi ascultat de politie sau procuror si o sa vada ca n-ai facut nimic ilegal.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistit.
Dar macar du-te si-i da o pereche de tenisi de-ai tai, sa nu mai stea omul in frig.
Si o haina.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tot vrei sa fii om, de ce nu esti om pana la capat? Trebuia sa stai pana venea politia si sa le zici ce s-a intimplat/sa fii martor daca ala agresat discuta si le povestea politistilor despre ce e vorba.

| al0o0o0 a răspuns:

Eu consider ca ai procedat gresit ca ai plecat. Trebuia sa ramai cu cunostinta ta, sa incerci sa o ajuti cum poti, iar la momentul in care venea politia sa fii martor si sa povestesti ce s-a intamplat, asa eliminai si posibilitatea ca tatal lui sa iti faca plangere penala.

| ArmmAndArmm explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu se putea așa ceva. aveam ceva linii și alcool la bord?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ArmmAndArmm):

Eeeh, prostii. Erati pietoni usor trotilati. Nu stateau aia sa va ia pe voi la puricat...