| otystef a întrebat:

Scoala in Spania- Buna seara, Am un baietel care in Romania era in clasa a 2-a, iar aici, in Spania, unde am venit de cca 6 luni, l-au inscris in clasa a 3-a. Directorul de la scoala din Romania ne-a zis sa ii trimitem o adeverinta care trebuie tradusa si legalizata, de la scoala din Spania, din care sa reiese ca baiatul urmeaza cursurile acolo in caz contrar, daca ne vom intoarce in Romania, va trebui sa reia scoala de unde a ramas deoarece ramane cu situatia scolara neincheiata ceea ce echivaleaza cu repetentia. Va rog sa îmi spuneti daca este intr- adevãr necesara avea adeverintã. Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta respectiva adeverinta, decat daca a inceput clasa a III-a in Romania si apoi l-ati dus in Spania.
Daca este asa atunci ar fi bine sa trimiteti adeverinta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU a început anul şcolar 2015-2016 în România ( după care să-l fi întrerupt prin plecarea în Spania ), NU este necesară acea Adeverinţă!
Dacă, totuşi, a început cursurile anului şcolar 2015-2016 aici, în România, şi apoi l-aţi dus în Spania, este RECOMANDAT să trimiteţi Adeverinţa solicitată!

Toate cele bune!

| otystef explică (pentru Ioandelasal):

Buna seara, Va multumesc pentru raspuns! Baietelul meu a inceput anul scolar 2015-2016 in Romania- clasa a 2-a, a urmat cursurile aprox 1 luna, apoi, in octombrie 2015 am venit in Spania, iar in luna Nov. l-am inscris la scoala, dar l-au inscris in clasa a 3-a, pentru ca aici este in functie de varsta copilului, iar baiatul meu avea atunci 8 ani si 2 luni. Deci, clasa a 2-a, el nu a mai terminat-o, a trecut direct intr-a 3-a.