| Anemius34 a întrebat:

Se poate numi violare de domiciliu dacă unul dintre membrii familiei i-a dat acordul că poate intra în imobil?

17 răspunsuri:
| Rquestion a răspuns:

După mine, nu. Doar în cazul in care o persoana are restricție. Dacă nu are, nu se poate numi violare de domiciliu...

| andreeagiulia17 a răspuns:

Nu,nu se poate nu-mi violare de domiciliu deoarece nu are restricție că nu poate intra în acel imobil.

| aXy99 a răspuns:

Nu.

| RaduRobertRO a răspuns:

Însăși termenul violare de domiciliu înseamnă ca intri fara voia stăpânilor - nu neapărat a tuturor. Dar dacă nu ieși când ți se cere, tot violare de domiciliu e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă i-a dat acordul și cheia, nu.
Dar depinde ce face acolo după ce intră. Ia dat acordul să intre ca să ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar partea care apartine celui care si-a dat acordul. Cel trecut in acte este proprietar peste partea trecuta in acte. Fara acte voi stiti cum va intelegeti.

| darrio2007 a răspuns:

Nu,

| RaduRobertRO a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica daca aduc un prieten in casa si sotia vine si nu-i place de el, cheama politia si zice ca i-a violat partea ei de casa? Care parte? ca pana la partaj fiecare are doar scriptic 50% din tot, asta nu inseamna ca la un partaj ia jumatate din fiecare camera. Cum ziceam mai sus, daca vine si nu mai vrea sa-l vada, il invita afara, dar oricum e o discutie pur ipotetica, stau in partea buna sa nu a casei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

laughing Tu cu sotia stiti cum va intelegeti in legatura cu "prietenia". Pentru ca aici nu este numai faza ca il aduci "acasa", ci sotia automat are o alta problema in legatura cu el.

| random1620 a răspuns:

Nu. Asta doar daca persoana respectiva a manipulat un copil pentru acces. Atunci cred ca da.

| RaduRobertRO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok! Bine ca n-am zis varul Sandel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Varul te viziteaza pe ascuns in absenta sotiei oricum rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te referi la faptul ca persoana care a ramas in casa aia, a dat-o la vanzare fara acordul rudelor care sunt plecate?

| JicaContra a răspuns:

Daca persoana care si-a dat acordul locuieste in respectivul imobil, atunci NU
dar daca persoana e hadicapata mental, minora sau in orice fel iresponsabila dpdv legal, atunci DA

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz nu este violare de domiciliu. Poate fi violare de domiciliu daca proprietarul i-a cerut sa paraseasca domiciliul si persoana respectiva refuza sa plece.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 224.Violarea de domiciliu
  (1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| Dana2103 a răspuns:

Nu,nu este violare. Dar daca proprietarul te da afara si iti interzice, atunci este. Proprietarul are prioritate, nu toti locatarii.

| Sofer a răspuns:

Nu.