| AnonimMareMareMare a întrebat:

Sprayul de urs este ilegal daca il tin dupa mine si il folosesc pe cineva drept aparare in caz de ceva?

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Ai dreptul sa porti arme (albe)(spray-ul de urs este considerata arma), numai daca ai peste 16 ani (armele rosi - pistol, etc. sunt legale dupa varsta de 18 ani - numai cu licenta). Daca ai sub 16 ani, nu este legal sa ai arbe de niciun fel la tine.
In caz ca esti atacat (de o persoana, animal, etc.) ai dreptul conform legii din Capitolul 2, Articolul 19, Paragraful 1 - cu privire la legitima aparare, sa te folosesti de orice mijloc posibil ca sa te apreti. Da. Ai dreptul sa faci orice pentru a te apara (legitima aparare) - se va judeca la procesul de judecata daca ai avut dreptate sau nu.
Pe scurt: Daca ai peste 16 ani - ai dreptul sa porti acel spray cu tine. Ai voie sa il folosesti daca esti atacat.
Daca ai sub 16 ani - nu ai dreptul sa il porti cu tine. Ai voie sa folosesti orice mijloc ca sa te aperi (arme, cutite, etc. pe care presupui ca le gasesti).

Speram ca te-am ajutat. Nelamuriri? Sune-ne!

4 răspunsuri:
| AnonimMareMareMare explică (pentru BlackPixel):

Mersi! De ce nu iti pot da funda?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este ilegal dar nu ai voie sa-l porti in anumite locuri sau la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept.
Ti-am citat prevederile legale la o intrebare anterioara, asa ca reciteste-le.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Mersi!

| JicaContra a răspuns:

In rrominica legitima aparare e foarte greu, chiar imposibil de dovedit, trebuie martori sau camere de supraveghere omologate
deci, fii atent daca umblii cu asa un spray