| asasaasa a întrebat:

Statul roman tipareste bani sau ii imprumuta de la BNR?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Statul nu tipareste bani, aceasta o face BNR. Si statul nu se imprumuta de la BNR ci de pe piata bancara.

| asasaasa explică (pentru Ioandelasal):

Exact adica de la BNR care tipareste bani iar statul ii ia de la ei si ii plateste cu dobanda inapoi-))), BNR fiind detinuta de corporatii straine,

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru asasaasa):

Piata bancara nu inseamna BNR ci bancile comerciale, de la noi sau din strainatate.
BNR este institutie publica independenta romana si nu este detinuta de corporatii straine.

| stpu a răspuns:

Statul nu are bani!
Statul este o idee. Nu poti sa spui ca sufletul tau poarta o pereche de pantaloni verzi.
Statul nu are bani. Statul nu se imprumuta. Statul nu da bani. Ci institutiile statului - Guvern, Ministere, Parlamentul, Presedintia etc.
BNR - institutie a statului roman - tipareste banii, numai atunci cand e nevoie, altfel risca inflatia prin moneda. Oricum in Romania este inflatie.

| asasaasa explică (pentru stpu):

Statul imprumuta bani cu dobanda cred

| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Statul roman nu tipareste bani, ii ia de la noi prin aproape 200 de taxe si impozite!

| ZeHelp a răspuns:

51% din BNR este detinuta de fondul public al statului roman. Drept urmare, statul roman nu se poate imprumuta la statul roman.

| asasaasa explică (pentru ZeHelp):

Ce e ala fond public al statului roman? da un link ceva oficial

| ZeHelp a răspuns (pentru asasaasa):

Informatiile acestea nu le poti gasi pe internet cum poti gasi despre trezoreria nationala a Frantei sau despre rezerva federala a Statelor Unite. Pentru a te informa, iti recomand cartile care sunt folosite la ASE din anii 3-4.

| ZeHelp a răspuns (pentru asasaasa):

Informatiile acestea nu le poti gasi pe internet cum poti gasi despre trezoreria nationala a Frantei sau despre rezerva federala a Statelor Unite. Pentru a te informa, iti recomand cartile care sunt folosite la ASE din anii 3-4.
Fondul public al statului roman=totalitatea taxelor platite de catre cetatenii romani.

| ZeHelp a răspuns (pentru ZeHelp):

Scuze pentru dublu-post.

| asasaasa explică (pentru ZeHelp):

Da ca le gasesc prin nu stiu ce manuale scrise de nu stiu cine si nu sunt oficiale n are rost sa mai zic altceva...

| ZeHelp a răspuns (pentru asasaasa):

ASE=Academia de studii economice. Ti-am recomandat manuale aprobate de M.E.C.T.S.
Daca acele manuale nu sunt suficiente pentru tine, inseamna ca sursele tale sunt intr-adevar deosebite.

| ZeHelp a răspuns (pentru ZeHelp):

Corectare: BNR este o institutie a statului roman. Statul roman nu se imprumuta de la el insusi. Am citit BCR.

regis
| regis a răspuns:

Statul roman tipareste bani prin intermediul BNR.
BNR nu poate credita statul sau institutiile de stat si nici macar societatile comerciale cu capital majoritar de stat.
BNR este o institutie publica, nu este detinuta nici de corporatii straine, nici de corporatii romanesti, nici de persoane fizice romane sau straine, ci de statul roman, fiind condusa de un Consiliu de Administratie in frunte cu un Guvernator, numiti direct de PArlament.
BNR a fost intr-adevar creata ca si o banca privata, dar a fost nationalizata imediat dupa razboi si a ramas asa.