| tulin a întrebat:

Stau la curte, intre mine si vecin nu exista gard, casa lui fiind cu spatele spre mine.Am facut cadastru si mi-au masurat din peretele vecinului suprafata mea.Problema e ca, in interiorul suprefatei cadastrate, se afla stalpul gardului vecinului, care pretide ca este al lui, iar eu zic ca e al meu.Cine are deptate? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptate cine a pus stalpul.
Daca l-a pus vecinul si este pus in terenul tau atunci poate si trebuie sa-l ia de acolo, daca ii soliciti aceasta.

8 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Vorbeste cu cei de la cadastru nu cu noi.

| dullcat a răspuns:

Intrebarea asta trebuie sa o pui tot autoritatilor legale competente...

| tulin explică (pentru StoicAnalysis):

Pai ei decid al cui e stalpul? ei doar masoara.

| tulin explică (pentru dullcat):

Adica sa-l dau in judecata?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru tulin):

Nu cu aia de iti masoara pamantul, ci cu aia care iti inregistreaza pamantul la primarie.

| LarcerGHORANCH a răspuns:

Dar dacă intră câinii vagabonzi și te mușcă de picioare?

| tulin explică (pentru LarcerGHORANCH):

Păi,te bag pe tine la inaintare!

| dullcat a răspuns (pentru tulin):

Nu stiu, eu m-as intreba daca merita sa stai in proces, sa te judeci toata viata cu omul care ti-e vecin? Nu ai idee cand ajungi in situatii de urgenta si va trebui sa apelezi la el...