| LaviniuA a întrebat:

Stiti ce imi repugna? Vad asta la tv mereu:
Actul sexual comis de un minor sub 16 ani cu un major mai mare cu 5 ani constituie viol si se pedepseste cu inchisoarea.
Chiar trebuie sa stie asta tot poporul?
Poate sunt eu pudica, dar poate se uita la tv si aia de 10 ani si cine stie ce inteleg.

21 răspunsuri:
| DomnulPoliticos a răspuns:

Repugna? Tu inventezi cuvinte noi?

| Hyperion7 a răspuns:

Sincer și pe mine mă dezgusta sa aud la fiecare reclama acest clișeu.Recomandarile și sfaturile alea sunt mai ignorate decât prefața unei cărți, cel puțin eu asta am observat la mai multe persoane.Plus de asta, auzind de fiecare data același clișeu, parca îți vine să închizi televizorulhappy
Eu unul consider că nu e un anunț atât de semnificativ încât să știe tot poporul! Doar pentru că zice asta la tv, asta nu înseamnă că lumea o sa ia și de bun happy
Adică ce? Nu mai violeaza gigel de 40+ ani fete de 10 ani? Ba chiar de curând am auzit un caz asemănător! Asta denota ca nimeni nu tine cont de recomandările astea.
Cât despre ce înțeleg copiii de 10 ani,habar nu am ce ar putea ei înțelege, însă, cel mai probabil, nu foarte multe sau daca înțeleg, înțeleg cel mai probabil și greșit, zic eu.

| Sophieka a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui Lavinia. Insa cei mici, nici cei adulti nu ar trebui sa stea sa vada toate mizeriile de la tv. Tv-ul a ajuns un WC al celor care vor sa ne vada zombi, hranindu-ne cu tragedii si prostii.
Tocmai am pus o "intrebare" prin care incerc sa trezesc unpic lumea prin acest podcast deosebit pe care l-am vazut:
https://www.youtube.com/watch?v=nxokjT1zNQ4

Eu nu mai am tv de 10 ani de zile... Mi-am dat seama si am simtit impactul negativ si prostia care se intampla...Si pur si simplu chiar nu pot sa-mi dedic viata pentru reclame, stiri, emisiuni de tot rahatul si filme despre batai, razboaie, roboti si alte nemernicii.

Este totul scapat de sub control, adultii sunt destul de imaturi si lipsiti de interesul de a fi responsabili, decenti si morali. Vedem si interactionam cu tot mai multa lume stricata, la nivel global.

Educatia sexuala trebuie sa fie bine gandita si oferita la un moment cat mai potrivit dar in fine, repet, este totul scapat de sub control pentru ca asa se vrea. Sfatul meu, daca il doresti... Opreste tv-ul sau uita-te strict la canale bune, calitative, cate or fi...4-5-6 canale, nu am idee, nu mai stiu cum e televizorul. Scoate restul canalelor, toate cele 50-100 de canale nefolositoare, sterge-le efectiv sau renunta la tv, si pe laptop, pc, sau telefon, vezi doar ce iti place.
Eu intru pe laptop pe net si am si intalat AdBlock Plus de multi ani, asa ca am scapat si de reclame si nu aleg decat sa ma uit la ce imi place. Am cam renuntat si la Facebook pentru ca au inceput sa bage stiri si pagini cu diverse lucruri de cumparat fara voia mea.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Pe o parte este bine sa știe copii de astfel de pedofili și "Oamenii" ca să știe să se ferească de ei unităte la cazul cu minoră de 16 care tocmai prietena ei cea mai buna a omorât-o și ia luat viața de camera deci exista așa "Oamenii pe lumea asta" care țiar lua viata fără nicio vină uitate în ce hal a omorât-o și a băgat-o într-o valiză și a lăsat-o într-un parc subt bancă... Monstru de om pe o este foarte bine ca știe copii și minori cazurile asta căci vede Adevarul cu ochi lor și vede și cunoaște în felul asta cât de rău poate fi un astfel de "om" într-adevăr sunt și emisiuni de TV care nu-i învată nimic pe copii și le distruge sănătatea cu fel și fel de emisiuni și program bolnave care le distruge sănătatea copilor și minorlilo chiar și adulților

| DomnulPoliticos a răspuns:

Din întrebarea ta se înțelege ca încurajezi violul

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ca de expmlu putem lua în considerea emisiunea puterea "drogoestei" ce poate învăța un copil un minor un adult din așa program de TV? Nimic și uite ca cu toate ca în afară de țipete și urlete și tot felul de nebuni care au loc acolo și se probmoveză în emisiune aia nimic educativ nimic bun și de loat ca exemplu bun și sănătos nu ai sa vezi în emisiunea aia și dacă te uiți la ratingul lui ai sa vezi că-ți de mulți oamenii urmărește și se uita la asa ceva deci? Sunt și părți rele și părți bune la TV depinde de tine ca om la ce te uiți la acel televizor ce urmărești la acel televizor căci nu mai este nicio diferența în ziua de azi într-un telefon și un TV totul este la îndemână omului el poate alege sa se uite zi de zi la filme pono si să-și distrugă sănătate sau poate alege sa nu facă asta și sa se uite la ceva normal și sănătos.

| Holiday a răspuns:

Cei de 10 ani, daca nu inteleg, intreaba parintii. Ce mare scofala?
Si da, campaniile de informare de genul asta sunt bine venite.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca legea asta a fost facuta la insistentele lui Firea, ca numai asta tragea cu feminin power, dadea indemnizatii peste indemnizatii si celor care nu au muncit in viata lor dar nasc o multime de copiii etc un fel de mame eroine din perioada comunista.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa stie, inainte ca aceasta infractiune sa fie in vigoare, va intra abia cu 1.01. 2024.
Si daca nu-ti place nu te uiti, cel putin eu asa fac.

| 4evergentleman a răspuns:

Cei de 10 ani, unii din ei se uita mai frecvent la p.o.r.n de ar tine,unii chiar și practică așa că nu ar trebui sa te "repugne"
Copiii nu sunt așa de inocenți cum crezi tu,unii de la vârsta asta in America au pistoale,la noi multi fumează, deci nu ii mai compătimi atât că la noi educația e vraiște, multi ajung dependenți de droguri de mici așa de inocenți sunt.
Copiii au acces la tehnologie la internet, se uita multi din ei le multe inepții, unii știu mai multe decat știi tu laughing

| LaviniuA explică (pentru 4evergentleman):

Copiii sunt inocenti la varsta aia, asa pare... mai ales fetele. Eu cred ca parintii ar trebui sa le vorbeasca despre asa ceva, folosind povesti cu barza si harap alb.

| 4evergentleman a răspuns (pentru LaviniuA):

Uni copii nu "copiii" tu ești cam cam neiesita din casă eu ii vedeam prin parcuri fumau țigări ca mafioții laughing depinde de educație, unii sunt influențați de alții needucați și cad în ghearele lor, ii ispitesc și pe ei la pozne sunt foarte ușor de manipulat. Sunt mai multe categorii, depinde de educația părinților, chestia e că și unii părinți la rândul lor nu știu ce e aia educație sa educi un copil

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Isi spala pacatele Firea cu asa ceva.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Da,asa este, pe mine ma deranjeaza orice propunere de marire a unor indemnizatii in conditiile in care tara noastra se imprumuta cu dobanda cea mai mare din Uniune, practic suntem intr-un colaps financiar pe care il vom plati si generatiile viitoare, iar o proasta ca Firea dadea majorari peste majorari, ajutoare peste ajutoare, e usor cand banii nu-s din traista ta! De asta nu suport si nu am suportat politicienii care in vremuri grele isi bat joc de banii publici.
La fel face si acest carnat de Presedinte al tarii noastre, cheltuie fara sa se gandeasca in ce rahat suntem!
Dar ce le pasa unor mizerabili ca ei!?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Romania desi o tara minunata, este plina de analfabeti. Mai ales din generatiile 70-90. Cat am rade noi de gen Z, chiar daca au problemele lor, vad in ei o ambitie si determinare pe care generatia me nu a avut-o. Datorita lor, domnii patroni care faceau plare in anii 90- 2010 (sa zicem) vor fi nevoiti sa se compote decent cu viitori angajati. Pt ca la gen z, nu merge cu : te dau afara, nu te duci in concediu, mai sunt 10 la poarta sau rahaturi de genu. Astia stiu ca au drepturi, si in plus foarte multi din gen z se duc la studii superioare si inplicit vor avea joburi mai bune. Firea a stiut unde sa loveasca, nu-i proasta de loc, a favorizat asistatii social, țiganii, si mamele singure. Din pacate in Romania sunt xtrem de multi pierde vara care nu produc mimic, sunt foarte multi tigani care nu produc nimic ( si nu, nu sunt rasist, ma refer la acei tigani care stau pe anglea si jermania la combinatii), de asemenea in ultimii 10 ani au explodat numarul de single moms involuntare. Sunt extrem de multe fete si femei in toata firea care raman gravide, iar tatal nu vrea sa se implice. Firea a avut o gandire foarte machiavelica. Machiaveli spunea ca daca te iubesc plebeii, dusmanii se vor teme de tine.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu trebuie să vă deranjeze acest lucru, mai degrabă ar trebui să vă deranjeze lipsa unor legi clare și dure împotriva unor violatori.
Iar, pentru cine nu știe, întâmplător prin discuții la televizor, aici pe internet, această lege a fost dată la presiunea societății civile, din cauza unor cazuri în care părinții șantajau, dacă nu le convenea de băiat, să primească bani să nu îl reclame la poliție, să plece din localitate sau mai grav, chiar dacă fata declara că a fost act sexual consimțit, părinții îl acuzau, ca tutori de viol pe băiat.
Da, legea a apărut, tot din cauza unor oameni înguști la minte, care se credeau în secolul XIX și nu înțeleg că noua generație este mult mai evoluată, și nu mai vrea să fie constrânsă de niște obiceiuri de acum 100 de ani în urmă.

| LaviniuA explică (pentru ValentinMihai78):

Deci nu erau legile prea clare si parintii nu prea avea succes cand santajau cu politia?
De acum o sa le fie mai usor? laughing

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru LaviniuA):

Greșit ați înțeles! Este vorba de traficul cu minore, iar prin această lege au vrut doar ca să ferească tinerii de o vârstă apropiată, care se iubesc de prostia părinților fetelor care dacă nu vroiau băiatul îl reclamau la poliție.
În rest, sexul cu minore/i este de la începutul lumii, doar că acum am devenit mai sensibili la unele lucruri și extrem de toleranți la altele!

| minrest a răspuns (pentru LaviniuA):

Copiii nu sunt inocenti la nici o varsta. Ai uitat ce a fost frumos, mi se pare.