| LeonovATgates a întrebat:

Sunt individualii independenti/autonomi fata de guvern?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca are o legatura, avand in vedere ca are drepturi si obligatii fundamentale, prevazute in Constitutie, precum si drepturi si obligatii prevazute in alte acte normative.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu se intelege ce ai vrea sa intrebi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Independenții sunt în parlament, ei fac legi.
În guvern ești funcționar de stat, conduci, faci, nu ești pe cont propriu, independent.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi tu prin "individuali"? Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| LeonovATgates explică (pentru Ioandelasal):

Un cetatean al unui stat are legatura cu actiunile tarii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te referi la cei ce se consideră suverani, adică scutiți de către ei înșiși, să nu aibe obliații cetățenești atunci relația lor cu guvernul se desfășoară cadrul relației pe care orice cetățean o are cu guvernul. Astfel dacă individualul este încorporabil, pe timp de război, dacă guvernul ordonă mobilizare generală, el trebuie să respecte legea și să apere țara, dacă este solicitat să o facă. Iar dacă nu o va face, va suporta rigorile legii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In lumea in care traim noi este impartita in doua categorii in destepti/prosti si in oameni rai/buni asa ci de cei care ne conduc.