| Dani0678 a întrebat:

Tatal meu este de origine romana dar are inca o cetatenie(suedeza). Pe el il cheama Pradjkatar iar eu mi-am pastrat numele din nastere! Are dreptul sa imi schimbe numele daca eu nu sunt de acord?
Vreau seriozitate maxima! FUNDA celui mai precis raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.41/2003, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.7. (1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupã caz, de pãrinţi sau, cu încuviinţarea autoritãţii tutelare, de tutore. Dacã pãrinţii nu se înţeleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotãrî autoritatea tutelara.
(2) Când cererea de schimbare a numelui minorului este fãcuta de cãtre unul dintre pãrinţi, este necesar acordul celuilalt pãrinte, dat în forma autenticã. Acordul nu este necesar în cazul în care celãlalt pãrinte este pus sub interdicţie ori este declarat judecãtoreşte dispãrut sau decãzut din drepturile pãrinteşti.
(3) In cazul în care minorul a împlinit vârsta de 14 ani, cererea va fi semnatã şi de acesta."
Fata de aceste prevederi cererea de schimbare a numelui minorului trebuie facuta de ambii parintii. De asemenea, daca ai peste 14 ani, cererea trebuie semnata si de tine.
Daca nu sunt respectate aceste prevederi un parinte, de unul singur, nu iti poate schimba numele in Romania.

2 răspunsuri:
| Dani0678 explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna md si compl?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Dani0678):

Inseamna modificat si completat, respectiv ca actul normativ citat, OG 41/2003, a mai suferit unele modificari si completari, de la data intrarii in vigoare si pana acum.