| Xander777 a întrebat:

Știe cineva dacă modificările propuse la Legea Apărării Naționale a Romaniei, care includ posibilitatea militarizării forțelor din Ministerul Afacerilor Interne, au fost adoptate și puse în aplicare? M-ar interesa în special dacă aceste modificări permit trimiterea Jandarmeriei și Poliției Române în misiuni externe sau pe front, în caz de conflict. Am văzut că este din Aprilie, dar nu am mai găsit informații în legătură cu acest subiect.

Răspuns Câştigător
| Kiran a răspuns:

Inca este in stadiul de discutie, trebuie reglementari cine si cum va putea folosi aceasta lege si cel mai important, trebuie sa existe modificari si in specializarea acestor institurii pregandu-i pentru razboi, cel mai probabil nu va fi pusa in aplicare, avand armata, voluntari cat si sistemul privat de "mercenari".

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit si nici vazut asemenea modificari, dar nici nu m-a interesat problema.
Daca au fost facute apar in legile jandarmeriei si politiei, asa ca daca esti interesat le poti cauta pe internet si sa le citesti.

| Xander777 explică (pentru Kiran):

Mulțumesc! Și, știi cumva unde aș putea urmări progresul sau dezbaterile legate de această lege? Există un site oficial sau o platformă unde se pot vedea actualizările pe parcursul procesului legislativ? Sau o discută ei între ei acolo la Parlament?