| Antonia23K a întrebat:

Știe cineva dacă trebuie să plătești ceva când îți faci pașaportul și de ce acte ai nevoie ( în afară de cartea de identitate)?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa platesti tariful de 258 lei, la CEC Bank sau pe Ghiseul.ro.
Ai nevoie de cartea de identitate, dovada platii tarifului si vechiul pasaport (daca ai mai avut si nu l-ai predat).

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Documente necesare:
- Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original.

- Documentul care face dovada achitării contravalorii pașaportului, în original, sau documentul de plată/dovada tranzacției, editat(ă) pe suport hârtie sau în format electronic, care conține numărul tranzacției și datele persoanei pe numele căreia se solicită eliberarea documentului de călătorie (nume, prenume, CNP), precum și suma achitată, aferentă tipului de pașaport solicitat.

- Paşaportul anterior, dacă acesta există.

https://pasapoarte.mai.gov.ro/......lectronic/

Plata taxa pasaport:
https://www.ghiseul.ro/......b3J0In0%3D

Te programezi online:
https://hub.mai.gov.ro/epasapoarte/programari

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie să plătești.

| Mosotti a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Sa inteleg ca la buletin permanent nu mai e nevoie de certificat de nastere.

Mersi de informatii, ca oricum si eu trebuie sa ii fac mamei pasaport.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Mosotti):

Asa scrie pe situl de la Pasapoarte.
Ei ar trebui sa te gaseasca in sistem dupa CNP. Dar la noi iti cer dosar cu sina de fiecare data cand iti faci pasaport. Am intrebat ce fac cu teancul de documente dupa ce iti dau pasaportul si au spus ca le distrug.

| Mosotti a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai si medicul meu de familie strica actele ce le dai cu scrisori medicale, etc, dar le scaneaza si le baga in calculator, si asa le are mereu acolo.