| NWOtheory a întrebat:

Tot văd postări legate de prețurile astronomice din România, iar noi, deși facem parte din Uniunea Europeană, avem salarii în lei, nicidecum în euro. O cafea costă cât 2, 1 litri de benzină…? Ceva nu e în regulă cu România! Sau cu mine…?

Ar trebui stabilit un prag maxim al prețurilor; este inadmisibil să ceri cât vrei pentru produse de nișă. De ce unii cer 3 lei, alții 6 lei, iar alții 9 lei pentru același produs?

Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem să avem o comunitate care să prospere.

Răspuns Câştigător
| user937483737banned a răspuns:

Daca tie ti se par preturile mari, mie nu mi se par, diferenta se face aici dintre prostimea de rand si ala ce a furat, a invatat, s-a descurcat si isi permite.

3 răspunsuri:
| Xena20 a răspuns:

Inflația pornește de la creșterea asta continuă a salariilor, că tot ziceai de salarii, am învățat asta și la școală la economie. Producătorii nu mai fac față la atâtea creșteri de salarii cum sunt obligați de stat și apoi normal că cresc prețurile, angajații se plâng că se scumpește totul nu mai pot sa cumpere nimic vor salarii mai mari și tot așa, e un cerc vicios.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-o economie de piata, de regula, nu se face plafonarea preturilor.
Nimeni nu te forteaza sa cumperi din magazinul mai scump, poti cumpara din cel mai ieftin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tinand cont de intrebarile pe care le ai pus pana acum clar ceva nu e in regula la tine.