| 3243F6 a întrebat:

Un pieton s-a enervat pe un șofer și ca sa se razbune si-a bagat piciorul langa roata si zicea "si ce-ai sa faci, ai sa treci peste mine?!" laughing
Asta se intampla langa trecere, nu chiar pe trecere dar la 1/2 pasi langa(nesemaforizata). Daca trecea si-i rupea piciorul ce pateau soferul si pietonul d.p.d.v. legal?
Ce trebuia sa faca soferul in cazul asta in care pietonul nu-l lasa sa treaca orice-ar fi folosind metoda aia cu piciorul sub roata? Nefiind altcineva in jur sa-i tina partea.

PS Pietonul s-a enervat ca nu l-a lasat sa treaca, cică, și pana la urma s-a terminat cu pietonul batut si dat la o parte de alti pietoni laughing

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pietonul va fi amendat iar soferul va avea dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.
2.Soferul trebuie sa sune la 112 si pietonul va fi amendat.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Soferul nu trebuia sa faca nimic. Orice fel de vatamare corporala ar putea fi pedepsita. Daca nu exista nicio cale, apel la 112

| DonMoldo a răspuns:

Nu ai marsarier? Presupun ca soferul ala de care zici tu erai chiar tu ca atfel nu puneai intrebarea. Dai frumos cu spatele il ocolesti si pleci sau apel 112

| LisaJulie a răspuns:

Eu in trafic tip și la copii,, Hai mai repede, treci ca melcul, și bunica merge mai repede ca tine" și pietonii ăștia mai au și tupeu happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Urat.

| LisaJulie a răspuns (pentru suntserios):

De ce urat? Se uita in telefon când trec pe drum

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai atunci zi-le sa se uite pe unde merg, nu sa se grabeasca pe trecerea de pietoni