| EmaEma2244 a întrebat:

Unde depun o cerere pentru un urmas al veteranilor de razboi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunicul tau a avut pensie de stat bunica poate sa solicite pensie de urmas.
Daca nu a avut pensie poate sa solicite doar o parte din drepturile lui, conform L.44/1994, citez:
"ART.11.Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de jumatate din indemnizatia de veteran de razboi si din renta lunara prevazuta la art. 13 si 14, precum si de jumatate din numarul calatoriilor gratuite la care avea ori trebuia sa aiba dreptul, potrivit legii, sotul decedat."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce cerere vrei sa depui?
Citeste Legea nr.44/1994, privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi, republicata in 2002, cu md. si compl. ulterioare.

| EmaEma2244 explică (pentru Ioandelasal):

Solicit pensie pentru bunica mea, pentru ca bunicul a decedat si a fost veteran de razboi.