| Sawarekh a întrebat:

Va mai stresez cu o alta intrebare legata de SRL.

Firma care se ocupa sa-mi faca dosarul, dintr-o data mi-a spus ca o sa am nevoie de acordul vecinilor, daca sediul va fi la mine in casa.

Acum vreau sa va intreb logic, de ce as avea nevoie de acordul vecinilor?

O sa fiu in domeniul de Graphic Design/Web Design, o sa fiu doar eu si PC-ul...

11 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Este procedura standard. Nu contează domeniul de activitate, dacă locuiești într-un imobil cu apartamente, cu mai mulți locatari, îți trebuie acordul vecinilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca asa zice legea, daca locuiesti la bloc ai nevoie de acordul vecinilor sa deschizi un SRL

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Si daca nu cer acordul?

Adica sincer chiar n-am chef sa ma barfeasca vecinii, sa se uite urat la mine ca o sa am srl, o sa lucrez de acasa in timp ce iei se duc la munca...

| Sawarekh explică (pentru adryang78):

La toti vecinii de bloc de la etajul 1 pana la ultimul etaj?
Multumesc!
Oricum o prostie si ilogic, dar ma rog, daca trebuie o sa o fac probabil.

| Xena20 a răspuns:

S-a schimbat legea, nu mai e nevoie de acordul vecinilor daca nu ai activitate la sediul social. Pt ce ai tu nevoie nu ai nevoie sa declari activitate la sediul social.

| Sawarekh explică (pentru Xena20):

''Daca nu aveți unde sa stabiliți sediul social va putem ajuta cu 2 variante :
Sediul la avocat 400 lei / 12 luni sau sediu in cadrul For Future 1200 de lei / 12 luni cu servicii de contabilitate CONFORM OFERTA GENERALA DE PRETURI CONTABILE sau 1500 lei / 12 luni fără servicii de contabilitate
Varianta la avocat sau la noi este in cazul in care nu aveti sediu social.
Sediul social se afla in actul de proprietate.
Daca sediul este la apartament pentru a activa codurile caen la sediu social este necesar acordul vecinilor.''

A oke, am inteles.
Asta mi-a spus pe Watsapp, cineva de la firma respectiva.

| adryang78 a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu de la toți, doar de la cei "direct afectați", adică stânga, dreapta, sus, jos.
Da, pare ilogic, dar asta este legea. Mai există opțiunea de a da o declarație pe propria răspundere că nu desfășori activitatea la sediul social, dar presupun că acolo vei lucra. Practic, se schimbă destinația din "locuință" în "sediu social" și de-asta îți trebuie acest acord. Partea bună este că, o dată firma deschisă, poți schimba oricând obiectul de activitate, iar dacă vrei, de exemplu, să închiriezi în regim hotelier, ai deja acest acord, nu-ți mai trebuie altul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu ceri acordul nu se deschide srl. simplu.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca asa a fost facuta legea.
Daca ai vecini la sediu sau punct de lucru, atunci trebuie acordul lor scris, cu date personale de identitate si semnatura.

| Xena20 a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu este nevoie sa activezi codurile caen la sediul social, declari că nu ai activitate la sediul social, ai activitate la terți. Pt asta nu ai nevoie de acordul vecinilor, s-a schimbat legea. Știu ce zic, așa am procedat eu. Mai interesează-te. Pt web design nu ai nevoie de activitate la sediul social, iar pentru sediul social fara activitate nu mai e nevoie de acordul vecinilor, s-a schimbat legea.

| Sawarekh explică (pentru Xena20):

Putem vorbi in privat? vreau sa te mai intreb niste aspecte, a mai intervenit o alta problema sad