| AnaisAnais15 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați cu un răspuns.
Am lucrat o luna la o cafenea. Și mâine vreau sa mi dau demisia.
Patronul meu e obligat sa mi dea salariul întreg?
deși nu voi mai sta încă 20 de zile după demisionare.
El mi-a spus ca prima luna voi lua jumătate din salariu, din 1500 lei, voi lua 750.
Acum ca îmi dau demisia, e obligat sa mi dea 1500 fix?

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Legal este obligat să te plătească pentru câte zile ai muncit, la salariul trecut în contract. Ai contract?

Nu de alta, dar din ce povestești acolo sună ca o înțelegere pe sub masă fără prea mare legătură cu legalitatea.

| blackann a răspuns:

O sa te plateasca doar cat ai lucrat.
Primele 3 luni se considera de proba cam peste tot deci nu esti obligata sa stai in preaviz.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este obligat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii angajatorul este obligat sa te plateasca, cu salariul negociat si trecut in contractul individual de munca, pe intreaga perioada lucrata. Nu este legal sa te plateasca numai cu jumatate din acest salariu.
Daca nu o face il poti reclama la ITM si ar fi bine sa-i spui asta, daca nu te plateste integral.

| haileewatson a răspuns:

Te va plati pentru toate zilele in care ai lucrat. Deci daca iti dai maine demisia, te va plati pentru zilele lucrate pana astazi.

In contractul de munca ce scrie? Daca ai perioada de preaviz de 20 de zile in cazul demisiei, trebuie sa o respecti, altfel iti poate desface contractul disciplinar si poate spune ca i-ai adus un prejudiciu financiar prin faptul ca nu ai stat in preaviz.

Deci ai contract de munca sau nu? ca nu inteleg ce spui prin "El mi-a spus ca prima luna voi lua jumătate din salariu, din 1500 lei, voi lua 750."

Răspuns utilizator avertizat
| AnaisAnais15 explică (pentru haileewatson):

Am contract. Însă nu mi-a spus nimic legat de acele 20 de zile.

| AnaisAnais15 explică (pentru Ioandelasal):

Cică asa e peste tot în România. Am lucrat o luna întreaga, și mi-a spus ca voi primi jumătate din salariul ca am început pe data de 15.si nu pe data de întâi.
Dar eu am lucrat o luna întreaga. De pe 15 noiembrie pana pe 15 decembrie. Ea nu prea a avut vânzare luna asta, și vrea sa iasă cu profit înjumătățind mie salariul. Ceea ce e ilegal, din cauza asta îmi dau demisia. Deci e obligata sa mi dea salariul întreg?

Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru AnaisAnais15):

In luna aceasta trebuia sa primesti salariul de pe zilele lucrate in luna noiembrie si la lichidare sa primesti salariul pentru zilele lucrate in aceasta luna.
Nu cred ca este adevarat ce ti-a spusca toti patronii de cafenele fac la fel si, chiar daca ar fi asa, este ilegal, salariatul trebuie sa fie platit integral pentru perioada.
Exceptie se poate face doar pentru munca in acord, respectiv cel platit pe cantitate.

| haileewatson a răspuns:

Mai intai vei primi jumatate din salariul pe luna noiembrie (fiindca ai inceput pe 15 noiembrie, deci ai lucrat doar de pe 15 pana pe 30). Si abia dupa vei primi jumatate din salariul pe decembrie (fiindca ai lucrat de pe 1 pana pe 15 decembrie).