| Strepix a întrebat:

Va salut!
Credeți ca Putin va folosi arsenalul nuclear sau vrea doar sa impună panica? Sunt curios cum se va termina acest război. Dacă Ucraina intra în UE, e posibil ca războiul sa se manifeste la nivel european și sa fim chiar și noi victime? Sunt la câțiva km de granița cu Ucraina, recunosc, mi-e cam teama. Pace tuturor!

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| sweetglitter a răspuns:

Nu cred.

| J0B0MAT a răspuns:

Poate pur şi simplu să bombardeze centralele nucleare din Ucraina, cum deja începe. E echivalentul unui război nuclear, cel puţin toată Europa va fi distrusă.
Nici nu are nevoie să îşi folosească degeaba armele nucleare.

| Frank51 a răspuns:

Puștiule, dacă știam ce se întâmplă crezi că mai stăteam pe TPU? Plecam de mult în Venezuela.

| Strepix explică (pentru Frank51):

Asa ar fi zis și ucrainienii, și au fugit abia când a început războiul.

| wedonttalkaboutBruno a răspuns:

Incearca sa te calmezi...sunt sigur ca totul se va termina curand cu bine, ai grijă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu - in privinta arsenalului nuclear.
Nu - si in privinta aderarii UE. Devine doar candidata, nu se face peste noapte.
"Sunt la câțiva km de granița cu Ucraina, recunosc, mi-e cam teama." Vino mai incoace daca te face sa te simti mai bine, sau chiar in vest daca poti. Peace!

| FredericChopin a răspuns:

Buna mai nu cred ca vrea sa impuna panica erau primele stiri cu o posibila invazie si eu stiam deja ca va fi razboi ei acum depinde de tine daca crezi sau nu depinde numai de de tine удачи

| mgtow a răspuns:

Probabil va trimite trupele aeriene - terestre in ro in rest nu cred ca face altceva. Nu ar vrea sa stea la subsol o viata intreaga.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca va folosi arsenalul nuclear, chiar nu-l cred asa nebun.
Si este drum lung si anevoios pentru intrarea Ucrainei in UE si chiar daca ar intra nici atunci n-ar trebui sa intram in razboi pentru apararea ei, UE nu este alianta militara, doar NATO este.
Asa fiind n-ar trebui sa ne fie asa frica de un razboi pe teritoriul Romaniei, ar insemna ca Rusia sa atace NATO.

| Mosotti a răspuns:

Ukraina nu va intra niciodata in UE pentru ca UE nu are nici un interes sa bage in UE o tara praf economic, si nici nu au interesul sa puna la masa deciziilor asa tara mare, ca sa nu mai poata aia actuali sa faca ce vor prin deciziile lor.

Poate ca putin va folosi si nucleara daca e provocat, nu stiu ce sa zic.
Desi logic n-ar avea sens, ca daca o foloseste se fac praf si ei, si atunci ce rost are sa o foloseasca?

Nu-ti mai fie teama ca n-are sens, ca oricum ce va fi, va fi, si daca e sa mori, mori si gata, aia e.
Dar sper sa nu se intample asta.

| TheDarkDragon a răspuns:

Nu cred ca vor folosi armele nucleare atata timp cat nu va fi un razboi mondial, si nici atunci nu stiu daca le-ar folosi. Din cate stiu eu in Rusia rachetele nucleare nu pot fi lansate doar de Putin, trebuie sa cada de acord mai multa lume, si nu cred ca generalii si oligarhii lui ar fi de acord cu asta pentru ca in momentul doi ar fi si ei distrusi de rachetele din SUA si Europa. Dar o problema si mai mare pe care o avem e ca au controlul a doua dintre cele mai mari centrale nucleare din Europa. Daca le distrug pe alea, ne-am dus toti pe apa sambetei si nici nu ii trebuie rachetele. Iar daca Ucraina intra in UE, nu va intra si restul Europei in razboi, doar daca ar intra in NATO s-ar intampla, dar NATO nu vrea un razboi mondial. Daca voiau, puteau intra in Ucraina cu trupele si ii trimiteau pe rusi pana in Kamchatka.