| Sawarekh a întrebat:

Va salut, cum pot scoate banii legal/ cum pot sa cheltuiesc bani din firma, pentru nevoi personale?

Trebuie sa astept 3 luni ca sa pot sa fac asta? sad

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ai contabil, iti spune el cum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ajuta contabilul ca de aia il platesti

| adryang78 a răspuns:

Îi poți folosi liniștit. Banii pe care îi folosești sunt declarați la finalul anului ca dividende, în bilanțul contabil. Vei plăti impozit pentru ei, 8% firma, iar din ce rămâne 8% tu, ca persoană fizică.
Asta, dacă firma este SRL.
Mai există opțiunea, dacă ai împrumutat firma cu bani de la tine din buzunar, firma să ți-i restituie, complet sau parțial, și îi folosești cum vrei.
Dacă ai PFA, IF sau ceva de genul, la fel, îi poți folosi cum vrei și vei plăti impozit prin declarația unică, plus asigurări sociale și de sănătate, dar aici sunt mai multe praguri și condiții. Rămâne valabilă și în acest caz varianta cu recuperarea împrumutului.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Nu e deloc chiar asa. Dividentele le poti scoate trimestrial, deci nu poti folosi banii cand vrei tu. Asta e asa un artificiu pe care te poti arde daca esti prins la controale.

| adryang78 a răspuns (pentru suntserios):

Nu te arde nimeni. În caz de control i se impută doar impozitul datorat pentru dividendele deja ridicate și încă nedeclarate.