| Bariel a întrebat:

Vreau sa imi dau demisia de la munca, nu intru in detalii, nu am mai fost angajat, sunt in perioada de proba. Mi au dat echipament de protectie pe care am de gand sa l inapoiez, panaramele de la resurse nu le suport, stiu sigur ca o sa ma tachineze pentru ca plec si nu vreau sa fac scandal. Ce se poate intampla daca pur si simplu le inapoiez echipamentul si plec fara sa anunt? As vrea sa stiu daca ma pot angaja rapid la alt loc de munca daca aia nu imi vor inceta contractul?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de anunțat trebuie sa anunți că mna ai desemnat demisia. Dacă ești în perioada de proba ai plecat și gata.

| ABrmA a răspuns:

Nu are treabă după 3 zile parca de absență îți închide contractul nu are ce să îți facă decât asta in cazuri foarte rare sa ai ceva negativ acolo când te angajezi in alta parte dar nu contează treaba asta mai pentru nici un angajator sau poți să fii un angajat model să îți dai demisia în termenul lor de 15 zile acum tu știi ce faci nu are ce să îți facă

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare scrisa si chiar fara sa o motivezi.
Nu face prostia sa pleci fara aceasta notificare, iti pot desface disciplinar contractul de munca pe motiv de absente nemotivate si se poate sa ai probleme la o noua angajare, nici un angajator nu vrea salariati indisciplinati.