| VadTot a întrebat:

Vreau sa Vand legume fructe intr o piata de cartier decat una centrala.intrebarea este. Pot vinde cu mult sub pretul pietei?
Adica sa zicem ca un kilogram de cirese va fi 10 lei.iar eu pretul meu sa fie 5lei...smd.

5 răspunsuri:
| LadyDy01 a răspuns:

Este la alegerea ta cum iti vinzi produsele si la ce preturi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vinde la orice pret vrei, mai ales daca piata nu are stabilit un mercurial.
Singura problema este ca poti fi tracasat, fiindca strici preturile.

| zdrangoi a răspuns:

Pretul il fixezi tu, de aceea e piata libera.
Nu exista un pret minim sau maxim.
Daca insa vinzi cu mult sub pretul pietei s-ar putea sa "ti-o iei" de la cei care vand mai scump.
Exista o "mafie" a pietelor, asa ca...

| VadTot explică (pentru zdrangoi):

Asa ca mafia trebuie eliminata din piete ok?
si lasa ne cu mafia ..cred ca ai vazut prea multe filme..De Aceea traim cum traim ca suntem niste lasi si toata lumea are din start o teama de asta morbida asa ca a ta!

| zdrangoi a răspuns (pentru VadTot):

Nu crezi?
incearca numai sau mai bine intreaba pe cineva din piata.
taranii producatori vin cu marfa la prima ora si precupetii le cumpara toata marfa la un pret de nimic, apoi o revand.
imi pare rau ca nu crezi.
degeaba asculti Sterian si Paturca.
am incercat chestia asta cu taraba in piata acum vreo 3 ani si m-am linistit.
nu ai nici o sansa daca esti singur!
si sa-ti mai zic o chestie care se practica (se vede ca nu esti informat) :
cate o persoana detine 3-4 tarabe una langa alta la cere preturile pentru un produs difera.
tu zici ca daca iei de la cea din stanga iei mai ieftin decat de la cea din dreapta.
pretul este insa inselator.
proprietarul a facut media aritmetica si oricum e in castig.
cam astea sunt "treburile" prin piete!