| luci12nf a întrebat:

Am 12 ani si vreau sa citesc o carte buna!
ce mi-ati recomanda? vreau ceva cu dialog, aventura...

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Doi frati, de Alexander Volcov, am citit-o la 12 ani si, e exact ce vrei, daca esti baiat.

24 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Eu as opta pentru Karl May - Winnetou sau Henry Gillbert - Robin Hood.

| valentino52 a răspuns:

The Hunger Games

| luci12nf explică:

Deci e misto?

| AnnaAnnne a răspuns:

Heidi,fetita muntilor
Singur pe lume
Jurnalul unui pusti
Cuore, inima de copil
La medelenihappyhappyhappy

| stefan573 a răspuns:

Incearca
Insemnarile unei Pustoaice. Imi place foarte mult cartea si am citit-o cu placere.
Sau poti incerca Jurnalul unui pusti. Imi place si aceasta fffff mult.

| Tyrr a răspuns:

Ultimul Mohican!

| Lariisucaaa a răspuns:

Colt Alb, Alice in tara minunilor, Fram ursul polar, Heidi fetita muntilor (pe astea le-am citit eu pe la 11 - 12 aniwinking

| Ralucaaa6 a răspuns:

Karl May~Canada Bill happy
E superba cartea...te duce cu adevarat in poveste, ca toate celelalte carti ale lui Karl May, dar mie asta mi-a placut cel mai mult!
Bafta kiss

| Anonima009 a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult Domnisoara Christina de Mircea Eliade si Titanis Vals(dar nu mai stiu de cinei scrisa)

| Paywa a răspuns:

Douazeci de mii de leghe sub mari -Jules Verne
Aventura+dialog.

| luci12nf explică (pentru AnnaAnnne):

Cuoere...porcarie juranul super le-am cittiti heidi naspa, medeleni naspa

| AnnaAnnne a răspuns (pentru luci12nf):

Pt tine, dar nu si pentru altii daca am citi numai cacaturi gen jurnalul unui pusti, n.am mai stii nimic

| Dumnezău a răspuns:

Fifty Shades Of Grey. Aventura, cat incape.Mai neconventiala.Si dialog, destul chiar.

| Woodenpints91 a răspuns:

Încearcă seria "jocurile Foamei", sau asta:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cronicile_Wardstone

Şi Anne rice scrie destul de bine, asta dacă-ţi place literatura puţin mai horror.

| Filipjack a răspuns:

Johanna spyri- "Heidy, fetita muntilor". E foarte frumoasa cartea.

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Chiar vroiam să întreb pe cineva, e bună de ceva cartea asta? Mi-am zis să o citesc şi eu o dată, mai mult de curiozitate, că văd că o citesc mulţi dar tocmai de asta am îndoieli în privinţa calităţii.

| Reginald a răspuns:

Eu la 12 ani am citit Codul lui daVinci de Dan Brown, mi-a placut foarte mult, are lux de detalii, are dialog, si are aventura, iar daca vrei mai multa aventura si mai putine detalii citeste Insula Comorii de Robert Louis Stevensen, e o carte interesanta, am citit-o in clasa 4. Daca iti place informatica citeste Fortareata Digitala de Dan Brown. Si in caz ca preferi belestrica, alegerea mea ar fi Cronicile Wardstone de Joseph Delaney, seria contine 8 carti, dar inca nu e gata. Deasemenea ai mai putea sa citesti Singur pe lume de Hector Malot, acesta a fost primul roman ce l-am citit, si mi-a luat aprox 1 an jumate(eram in clasa 2), dar a fost foarte interesant, despre un copil pierdut de parintii lui bogati, si un muncitor il i-a acasa sperand ca o sa primeasca o recompensa, insa nu-i gaseste parintii, la varsta de 9 ani(cred), il vinde unui muzician, si da spectacole cu el prin Franta, cartea e destul de lunga si complexa, cu multa aventura, si multe personaje. Ti-am dat o lista cu cateva romane interesante.

| shadovv a răspuns:

Eugène Ionesco – Însinguratul

Mult dialog... dialog cu sine. Multa aventura... aventura obisnuitului.

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

O compunere a unuia de 9 ani, din aceea cliseica, tip "a venit primavara, sufletul mi-e impodobit de luminiscenta absolutului post-hibernal" e mai profunda si mai putin deranjanta decat 50 Shades Of Grey. Pierzi timpul cu ea, e despre o frustrata ce o arde BDSM si hardcore porno alaturi de Don Juanul ei artagos.Eu zic cu indulgenta 2.5/10.Un fel de Twilight pentru casnice plictisite si dornice de madular tanar, aspru ca smirghelu' si indraznet.

| BeastMaster a răspuns:

Iti recomand Elixirul Vietii de Kenneth Oppel.
Iti garantez ca de indata ce te vei apuca nu o vei mai putea lasa si are destula aventura si dialog.

| DyNo a răspuns:

''Moarte pe nil" - Agatha Christie
"Pivnitele Vaticanului" - Andre Gire
"Jurnalul unui pusti"

| NoShit a răspuns:

Dracula de Bram Stoker

| Morrigan a răspuns:

Cronicile wardstone - joseph delaney
le-am inceput cand aveam 12 ani, si imi plac extrem de mult si acum, avand in vedere ca sunt 8 volume si colectia nu e gata inca