| ellenushka03 a întrebat:

Aveti vreo sugestie: ce sa citesc? sunt clasa aXa
Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| rastagirl10 a răspuns:

Pentru scoala ar fi indicat: "Ultima noapte de dragoste, intaina noapte de razboi", "Padurea spanzuratilor", "Ion"

Carti faine: "Memoriile unei gheise"-Arthur Golden, "A treisprezecea poveste"-Diane Setterfield, "Cel mai iubit dintre pamanteni"-Marin Preda, "Alchimistul"-Paulo Coelho, "La riul Piedra am sezut si-am plins" -Paulo Coelho.

14 răspunsuri:
| Iloveyou123 a răspuns:

Ar cam trebui sa te apuci sa citesti lecturile pentru bac ca sa nu te mai stresezi atunci fiindca nu vei avea timp. Morometii, ion, enigma otiliei, baltagul, ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, mara, moara cu noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agatha Christie -"Zece negri mititei"
Graham Greene - "Sfarsitul unei iubiri"
Ionel Teodoreanu - "Lorelei"
Camil Petrescu - "Patul lui Procust", "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"
Garabet Ibraileanu - "Adela"
Liviu Rebreanu - "Ion", "Rascoala"
Mihai Eminescu - "Sarmanul Dionis"
Mircea Eliade - "Nunta in cer"

| ellenushka03 explică (pentru Iloveyou123):

Am uitat sa mentionez ca lectura obligatorie pentru limba romana am parcurs-o, am citit tot ceea ce ai enuntat mai sus, daca stii ceva interesant din literatura romana sau universala...

| ellenushka03 explică (pentru rastagirl10):

Chiar vrusesem sa citesc vara asta memoriile unei gheise, este interesanta?

| Captoresque a răspuns:

Eu nu prea aș recomanda literatura românească pentru că pe mine personal mă plictisește îngrozitor, dar citește "Pădurea Spânzuraților" de Liviu Rebreanu.

Sau citește orice de John Green, dar e poate puțin cam greu de înțeles pentru vârsta ta (și nu mă refer nicidecum la capacitățile intelectuale, mă refer la capacitățile de a înțelege dincolo de cuvinte).

Bine, acum nu te lua după mine când zic că o anume literatură e grea, că eu la 14 ani citeam Dostoievski în rusă și Kafka, iar la 16 ani citeam "1984" de George Orwell, și niciun coleg de-al meu nu pricepea vreo iotă din cărțile astea.

| ellenushka03 explică (pentru Captoresque):

Ai mare dreptate, in vara am citit mai mult literatura franceza apoi am trecut la cea romaneasca. Este o diferenta ca de la cer la pamant, nici cele pentru bac nu mi se par deloc atragatoare

| Captoresque a răspuns (pentru ellenushka03):

Cărțile pentru BAC pentru mine erau ca Flit-ul pentru gândaci. Fugeam de ele ca de dracu.

A, de asemenea poți să abordezi și literatura englezească precum "La răscruce de vânturi", "Mândrie și prejudecată", și cărți de Charles Dickens.

| ellenushka03 explică (pentru Captoresque):

Mersi mult

| ion933 a răspuns:

Pentru inceput ti-as recomanda cartii. dupa aia poti citi si alt ceva

| JIJ a răspuns:

Dostoievski: Fratii Karamazov

| tomthecat a răspuns:

Citeşte cartea AM IUBIT O FATĂ :

http://tomisthecat.ro/am-iubit-o-fata-walter-trobisch/

| thalyslly a răspuns:

Eliadeeeeeeee

| Captoresque a răspuns (pentru ellenushka03):

N-ai pentru ce. happy

| OnuOnulică a răspuns:

Punguta cu 2 banii.