| ZuZuZuuuUzUZuuu a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca cuvantul "nemilostiva" (ultimul a nu este a simplu nu a cu caciula aia) este substantiv sau adjectiv dau funda si pls repede sa fie raspunsul

Răspuns Câştigător
| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Pai poate fi si adjectiv si substantiv.
Ex:
Nemilostiva aceea a injurat.(substantiv-Cine a injurat-nemilostiva-Este substantiv fiindca se numara-o nemilostiva-doua nemilostive)
-O femeie nemilostiva face pacate.(adjectiv-ce fel de femeie-nemilostiva)
Pa`pa!

6 răspunsuri:
| Inna123 a răspuns:

Adjectiv big grin
Fundita happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți face deosebirea în exemplele de mai jos:
Fată nemilostivă (nemilostivă= adjectiv propriu zis variabil)
Nemilostiva a ucis fără regrete. (nemilostiva= substantiv comun simplu)

| LittleEndian a răspuns:

- substantiv:
Nemilostiva vrea să îl execute.
- adjectiv:
Nemilostiva vrăjitoare nu cunoaște limite.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde de context.

| Nastia a răspuns:

Daca zici "Nemilostiva fata"e adjectiv, daca zici doar Nemilostiva e substantiv.

| ZuZuZuuuUzUZuuu explică (pentru OaNaArEcOnTpEtPu):

Multumesc pentru raspuns