Grădina secretă (Frances Hodgson Burnett), Comoara din insulă (Robert Louis Stevenson), Singur pe lume (Hector Malot), Oliver Twist (Charles Dickens), Coliba unchiului Tom (Harriet Beecher Stowe), Contele de Monte-Cristo (Alexandre Dumas).
Dacă îți plac romanele horror, ți le recomand pe cele ale lui Dean Koontz (Șoapte, Miezul nopții, În numele Domnului etc)
În locul tău, aș pune mai mult accentul pe nuvele (I.L. Caragiale, Costache Negruzzi, Ioan Slavici) care îți sunt necesare la limba română. În vacanțe, ai timp să te relaxezi, citind și celelalte.
Sunt foarte multe carti bune pe care le-ai putea citi, insa depinde foarte mult de varsta pe care o ai si de ce anume ti-ar placea sa citesti. Daca ai putea sa-mi mentionezi aceste detalii, ti-as recomanda cu cea mai mare placere cateva carti.
Am 13 ani si vreau un roman...nu stiu..provocator. O carte ce odata ce am inceput sa o citesc sa nu o mai pot lasa. Daca poti lovegirl15 te rog sa ma ajuti