| Cristina_Stefan_1980 a întrebat:

Zilele trecute am intrat in librarie si am vazut 'Crima si pedeapsa'-Dostoievski. Imi puteti spune asa in mare despre ce este vorba. Sa stiu daca sa o citesc sau nu pentru ca este destul de voluminoasa si costa ceva. Nu vreau sa o cumpar si sa nu imi placa, daca nu imi place nu o mai citesc. Si imi puteti spune despre 'Cuore' de Edmondo de Amicis?
Vreau pareri doar daca ati citit/auzit cartile.
Dau funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit Crima si pedeapsa, cealalta nu stiu. Am sa iti fac asa o scurta descriere. Deci, romanul il are ca protagonist pe :)) am uitat cum il cheama este un tanar rus cam de vreo 23 de ani, cam zapacit asa de felul lui. Are si el o aspiratie, sa faca ceva maret, ca Napoleon! Si ce se gandeste sa faca? se duce si omoara o baba bogata cu un topor, dupa ce o ucide, ii fura cateva bijuterii, dar fraieru' le ascunde sub un pietroi mare. Nu pot sa iti mai spun continuarea, e alegerea ta daca vrei sa o citesti. Oricum romanul e presarat cu mult suspans, e sufocant, tensionant, dar este foarte bun, sfarsitul poate fi surprinzator pentru unii, sau banal pentru altii. Si sa stii ca nu e scump, depinde de editura, eu ti-as recomanda ori sa-ti iei de la anticariat ori varianta asta

http://www.libris.ro/......16487.html

asta de mai sus e mai ieftina, mie imi place varianta asta

http://www.libris.ro/......31018.html

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Crimă şi pedeapsă...foarte bună carte.Este vorba despre un student care ucide două femei din greşeală şi ajunge în închisoare.Psihologia este foarte bine dezvoltată. Este detaliată mustrarea de conştiinţă a băiatului, teama, nopţile nedormite...Alegerea ta, dar mie mi-a plăcut mult cartea, e foarte bună.În special pentru psihologia din ea.

| Cristina_Stefan_1980 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! In librarie era in jur de 60 lei si m-am gandit ca as putea cumpara alte 3-4 carti de acei bani decat sa o iau si sa nu imi placa...Acum sunt convinsa ca vreau sa o citesc.

| MihaiN a răspuns:

Crima si pedeapsa e o capodopera, unul din cele mai bune romane psihologice scrise vreodata, sugestia mea e sa o cumperi, merita banii happy

| oprescudorin11 a răspuns:

E singura carte pe care am citit-o in sarbatorile Craciunului, cand eram pustan, intr-o singura noapte!(Crima si Pedeapsa).