| sabin89 a întrebat:

Care dintre aceste doua romane considerati ca este mai reusit: Jane Eyre sau Wuthering Heights?

Răspuns Câştigător
| Iunona a răspuns:

Ambele sunt la fel de bune si au teme diferite. La rascruce de vanturi este cartea ideala pentru elemente gotice, forta distructiva a dragostei, razbunare iar Jane Eyre prezinta educatia si rolul femeii in acea epoca, relatiile ei cu cei din jur. Din moment ce ambele carti sunt citite si azi inseamna ca au aceeasi valuare. A favoriza una din carti este o alegere personala. Din punct de vedere literar insa ele raman capodopere ale literaturii engleze.

14 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Crezi ca s-ar putea desprinde si vreo morala din actiunea romanului respectiv?

| IlyncaFio a răspuns:

Te-as indruma sa le cetisti pe ambele, eu una le-am citit si mi-au placut ambele, sunt foarte interesante. Bafta la citit.

| sabin89 explică (pentru IlyncaFio):

Le-am citit pe ambele. Am vrut doar sa aud pareri.

| bloodyhell a răspuns:

Mie imi place mai mult Wuthering Heights.de fapt e printre cartile mele favorite.

| sabin89 explică (pentru Iunona):

Frumos raspuns! Ai putea da si exemple de capodopere ale literaturii universale (nu numai engleze)?

| sabin89 explică (pentru bloodyhell):

Daca ai fi fost in locul lui Catherine, crezi ca ai fi procedat altfel?

| bloodyhell a răspuns (pentru sabin89):

Nu

| Iunona a răspuns (pentru sabin89):

Sunt multe...din antichitate si pana in secolul 19:
Iliada-Homer
Odiseea-Homer
Sofocle, Oedip rege;
Euripide, Medeea
Aristofan, Broastele
Longos, Dafnis si Chloe
Cântarea lui Roland
Dante, Divina Comedie
Petrarca, Canţonierul
Boccaccio, Decameronul
Rabelais, Gargantua si Pantagruel
Erasmus, Elogiul nebuniei
Cervantes, Don Quijote ( a fost preferata mea)
Shakespeare, Hamlet, Othello, Romeo si Julieta, Visul unei nopţi de vară;
Swift, Gulliver
Voltaire, Candid
Geothe-Faust
Frankenstein-Shelly
Hugo, Mizerabilii
Balzac, Mos Goriot
Stendhal, Rosu si negru
Flaubert, Doamna Bovary
Tolstoi, Anna Karenina
Dickens, Marile speranţe
Kafka-Procesul
E.M. Dostoievski- Idiotul
Ar fi bine sa ma opresc din enumerat nu?

| sabin89 explică (pentru Iunona):

N-ai zis nimic de Al Dumas. Dar ma declar multumit, oricum. Oare s-or mai gasi astea pe la anticariat sau la tarabele de la P-ta Universitatii? Cateva din ele le-am citit si eu, dar mai mult de jumatate nu. As vrea sa citesc, de exemplu, ceva de Sofocle, Euripide, Aristofan. Exista Divina Comedie in romaneste? Si, ca o paranteza, de ce s-ar incadra Rosu si Negru, al lui Stendhal, la categoria asta si La rascruce de vanturi nu?

| Iunona a răspuns (pentru sabin89):

Pai am enumerat si alte capodopere in afara de cartile scrise de surorile Bronte. Da intr-adevar am uitat de Al Dumas. Da gasesti cartile despre care ti-am spus la acele tarabe de la universitate si la anticariatele din jur. Eu de acolo si de la biblioteca (sediul central/ sau chiar cea de la universitate) le luam.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Ambele romane sunt foarte bune si nu pot considera ca unul este mai reusit decat celalalt. Cartea "la rascruce de vanturi" am citit-o initial in limba engleza, apoi am recitt-o in romana si efectiv m-a captivat, e, asa cum spunea cineva mai jos, o capodopera a literaturii engleze. "Jane Eyre" am citit-o cu la fel de multa placere, am trait cu tot sufletul alaturi de eroina eponima, am plans si m-am bucurat alaturi de ea si o consider, de asemena, o capodopera a literaturii engleze. Le recomand cu sinceritate tuturor pasionatilor de lectura.

| sabin89 explică (pentru Iunona):

Mai zi ceva.

| Iunona a răspuns (pentru sabin89):

Ce anume? Alte carti?

| sabin89 explică (pentru Euletitia):

Ti-am scris ceva pe topicul lui MaryOHellen (tot la categ. Literatura).