| sacha a întrebat:

Care este rolul verbelor la conditional-optativ, forma inversata? (ex: "blastima-l-as")

Răspuns Câştigător
| LoveeMakeup9 a răspuns:

O dorință (mânca-l-ar mama pe el!)
o urare (vedea-te-aș împărat!)
un blestem (arde-l-ar focul!)

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Blestema-l-aș (nu, blastima-l-aș)
Tu nu cunoști definiția modului condițional optativ?
Modul conditional-optativ, timpul prezent are și forme inverse folosite pentru a exprima:
o dorință (mânca-l-ar mama pe el!)
o urare (vedea-te-aș împărat!)
un blestem (arde-l-ar focul!)

Aceste forme apar în limba populară.

| sacha explică (pentru floresdemayo):

Am pus in ghilimele daca cumva nu ai observat "e citat"(convinge-te daca doresti) /In al doilea rand definitia nu ma ajuta in a gasi rolul verbelor forma inversata/Apropo... poate Literatura populara nu limba...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dragă, cunosc doina populară din care ai extras cuvântul respectiv...
"Badea-i alb si calu-i sur,/ Blăstima-l-aș, nu ma-ndur." etc

Formele inversate apar în vorbirea populară sau în construcții affective!
În exemplele pe care ți le-am dat, am specificat CORECT că e vorba de limba populară!

Dacă nu te ajută definiția, cu asta demonstrezi tot...
Studiază manualul de clasa a VI-a, verbul, modul condițional-optativ!

Mira-m-aș să promovezi semestrul școlar! big grin

| sacha explică (pentru floresdemayo):

Rade ciob de oala sparta! Da draga daca cunosti doina atunci ce d***u te-o mancat in cur sa ma corectezi? Si iti spun un lucru : e treaba mea ce fac /un sfat, nu te amesteca in viata altora iti va fi mai bine pe viitor