| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna inerție?

Sau Perioadă De inerție?

4 răspunsuri:
| Yui666 a răspuns:

Inertia este propietatea corpurilor de a se opune la schimbarea starii de miscare sau de miscare =]]

| BelBelBlaze a răspuns:

Inertia este proprietatea generala a corpurilor care consta in mentinerea starii de repaus sau de miscare rectilinie uniforma atunci cand nu se actioneaza din exterior cu forte care sa schimbe aceasta stare.

| SaroNykoTravel2017 a răspuns:

Momentul de inerție este o mărime fizică tensorială, care exprimă măsura, prin care un corp, se opune modificării stării sale de repaus relativ, sau de mișcare de rotație uniformă la acțiunea unui moment al forței.

| aXy99 a răspuns (pentru SaroNykoTravel2017):

Din ce este alcatuita aceasta forta?