| Ralucaa11 a întrebat:

Ce lecturi imi recomandati? Sunt in clasa a V-a.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Micutele Doamne de Louisa May Alcott
Piciul de Alphonse Daudet
Copilaria-Maxim Gorki
Singur pe lume-Hector Malot
Cartiile de Mark Twain(print si cersetor, aventurile lui Tom Sawer...)
Printul fericit Oscar Wilde
James si piersica uriasa
Jurnalul unui pusti
Cartile lui Jules Verne
Robinson Crusoe...
Nu mai am idei

9 răspunsuri:
| Ralucaa11 explică (pentru zurick):

Mi se par interesante... Iti multumesc!

| andrei1237 a răspuns:

Caprioara de Emil Garleanu,
Vizita de Ion Luca Caragiale,
Praslea cel voinic si merele de aur de Petre Ispirescu.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Nu stiu ce ai citit pana acum, dar iti recomand "Singur pe lume"- Hector Malot, "Winnetou"-Karl May, "Moby Dick"-Herman Mellville, "Marile sperante"-Charles Dickens, "Ciresarii"-Constantin Chirita, "Toate panzele sus!"-Radu Tudoran, "Contele de Monte-Cristo", "Cei trei muschetari", "Dupa douazeci de ani", "Vicontele de Bragelone"-Alexandre Dumas, "Aventurile lui Kuckleberry Finn", "Aventurile lui Tom Sawyer"-Mark Twain, "Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe, "Calatoriile lui Gulliver'-Johnthan Swift, "Robinson Crusoe"-Daniel Defoe. Lectura placuta!

| Ralucaa11 explică (pentru andrei1237):

Le-am mai citit. Dar oricum iti multumesc!

| Ralucaa11 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc!

| oprescudorin11 a răspuns:

Fratii Greem! Andersen, te asigur ca sunt mai buni decat toti idiotii care au facut telenovele. Mie si acum imi plac. Poate o mie si una de nopti.Dar aia e cu 'prostii', exprimate, insa deliacat. Si eu o citeam pe sest cand eram copil ca tine.

| Ralucaa11 explică (pentru oprescudorin11):

Iti multumesc pentru raspuns!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ralucaa11):

Fii sigura ca te tratez ca pe un om matur! Si nu glumesc.Ai sa vezi ce orizonturi iti vor dechide! Apoi poti citi orice! Asta e baza!
cu consideratie.

| EuDeeu a răspuns:

1. "O calatorie spre centrul pamantului" de Jules Verne
2. "Secretul multumiri " de Harriet Lummis Smith(este vorba de o fata care e saraca si are o matusa rea pe care o face sa devina cea mai buna femeie din sat)
3. "Poveste fara sfarsit" de Michael Ende