| ElfParaelf a întrebat:

Ce părere aveți de Novalis?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bun.

| gaminator a răspuns:

Pe langa faptul ca s-a nascut in "Sfântul Imperiu Roman", care nu era nici sfant, nici roman, este luteran, romantic plasat intre "misticism" si idealism german, credincios al sintagmei carteziene "cogito ergo sum" (circulara si asta); nu putem decat sa concluzionam ca a trait 28 de ani atarnand dintr-o inselare in alta si mai mare.
Cam tot in viata lui a fost un mare fake, filozofie incoerenta si fara niciun sens din moment ce tatoneaza cu atat de multe credinte; literatura si proza care provin din modul de a vedea lumea gresit raman confuze. Probabil daca ar fi tacut si ar fi lucrat in domeniul tehnic, filozof ramanea, nu ar fi stiut nimeni ce i prin capul lui.