| wdexwjmwd a întrebat:

Cine ar fi cel mai bun scriitor roman?
Cine ar cel mai bun poet roman?
Cine ar fi cel mai bun dramaturg roman?
Pareri subiective vreau.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Marin Preda
Nichita Stănescu
Ion Luca Caragiale
Părerea mea!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

mira
| mira a răspuns:

Scriitor inseamna si poet, si prozator, si dramaturg, si eseist.Criticul literar este si el un scriitor de o anumita factura.Te intereseaza o ierarhizare din intreaga noastra literatura sau doar din contemporaneitate? Personal optez pentru Eminescu, Caragiale, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, G.Calinescu.Sigur ca nici altii nu sunt de neglijat. Avem scriitori mari.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Poet- Mihai Eminescu
dramaturg- cred ca Ion Luca Caragiale.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eliade, Eminescu, Camil Petrescu...

| Dumnezău a răspuns:

1.Camil/Preda/Sorescu.
2.Blaga/Acel Eminescu inteligent, nu umezitul intesat de fecioare blonde, codri si balti romantice.
3. Iarasi Camil.

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am fost si raman o nonconformista.
Deci, MIE, ca scriitor, imi place cel mai mult Radu Tudoran (si, te rog, nu te gandi la "Toate panzele sus").
Ca dramaturg, conduce detasat, Eugen Ionesco...desi francezii sustin ca e al lor.
La poeti nu prea ma agit...sunt mai pragmatica, asa. Dar, daca e sa aleg, il pun in frunte pe Marin Sorescu.

| sabin89 a răspuns:

Ati uitat de Mihai Beniuc?

| Delicacy a răspuns:

1.Liviu Rebreanu
2. Mihai Eminescu, poezia Demonism îl face un maestru adevărat al cuvântului şi un excepţional filosof.N-am cuvinte ca să-l descriu aşa cum merită.
3.I.L.Caragiale,nici nu se mai pune problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Preda și Petrescu.
2. Nichita, Eminescu, Sorescu.
3. Sorescu.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Hmm, Eliade, Rodica Ojog-Brașoveanu îmi place cum scrie, Drumeș e bun la vârsta aia de vreo 13 ani, mai contemporani, Cărtărescu, Ștefan Bolea, Cristina Nemerovski...
Ca poet, îmi place Bacovia. Și Eminescu, dar nu ăla pe care îl știu elevii cu lacul și alte prostii, ăla de a scris Antropomorfism sau Împărat și proletar.
Hmm, ca dramaturg, Caragiale, că se aplică ce a scris atunci și acum perfect.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns:

1. Cezar Petrescu
2. Bacovia
3. I.L. Caragiale, by far (restul sunt undeva in urma rau)

| Synapse a răspuns:

Ca scriitor imi place Tudoran.
Nu sunt cunoscator in domeniu, asa ca voi spune I.L.Caragiale.
Cel mai bun poet ar fi Bacovia, desi nu putem spune ca unu e mai bun ca celalalt.Sunt stiluri diferite intre poeti, dar si teme abordate.

| dalii389 a răspuns:

Ion Luca Caragiale, Ion Creanga, Mihai Eminescu, George Cosbuc...si nu mai stiu laughing rolling on the floor) sper ca te-am ajutat astia sunt mai importanti