| Paulyk2011 a întrebat:

Cine imi da si mie un plan de recapitulare pentru examenul la romana? big grin

3 răspunsuri:
| IancuDobrin a răspuns:

Eh,te-ai gasit cam tarziu... totusi:
demonstratie k e basm,pastel,imn, doina, genu epic, genu liric, genu dramatic, semnificaa titlului, semnificatia versurilor...compuneri,nu e cine stie ce, daca stii cate putin din toate happy

| alialinu75 a răspuns (pentru IancuDobrin):

Romana :
•Specii literale (nuvela, schita, basm, pastel etc)
•Sinonime, antonime, paronime, neologisme, regionalisme
•Diftong, Triftong,
•Valoari morfologice, functii sintactice, caz
•Compuneri, derivari
•Figuri de stil,
•Ortografia, punctuatia
•sens propriu si figurat
•mod. de expunere : naratiunea, dialogul, descrierea, monologul
•prop. regenta, dubordonatoare, relatile de coordonare si subordonare
•Dezvoltare, contragere
•Exprimarea unei opinii, semnificatia titlului, semnificatia versurilor, caracterizarea unui personaj
•descriere tip tablou, portret
•Enuntul, fraza
anul acesta se pune mai mult accent pe imaginatie

| IancuDobrin a răspuns (pentru alialinu75):

A fost chiar usor examenul la romana.