| MStefan a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti pentru vara asta?
Acum recitesc Pata >umana- Puteti sa nu-i includeti in lista pe Dostoievski si Tolstoi
Domenii preferate: psihologie, filozofie, lucrari ale realismului magic dar fara SF, ca am citit anul asta la greu, neglijandu-mi benevol lectiile pentru clasa a VIII-a.
Poate cineva sa-mi spuna mai multe despre Proust, Soljenițîn sau Salman Rushdie?
Aleg categoria Filosofie, stiinta in detrimentul Literaturii

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

Lista de carti de mai jos sunt doar cele pe care le-am citit in trecut, toate au fost recomandate de CM pe cand se facea 'La cafea' sunt foarte bune iti recomand sa arunci un ochi macar.

Seth Godin - Ești de neînlocuit?
Sir Ken Robinson - O lume ieșită din minți
Dan Ariely - Adevărul (cinstit) despre necinste
Dan Ariely - Iraţional în mod previzibil
Ben Goldacre - Pseudostiinta
Martin Lindstrom - Brandwashed
Cary McNeal - 1001 de adevăruri care o să te facă să te c#*i pe tine de frică
Tony Hsieh - Cum să livrezi fericire
Steven Johnson - De unde vin ideile bune

Daca mai cauti 'creative monkeyz carti' o sa mai gasesti carti recomandate de ei.
Uite aici o lista cu cateva din cartile recomandate de ei intr-un video: https://pastebin.com/6v0dMTrN

3 răspunsuri:
| crTy a răspuns:

Hihi detrimentul meu laughing))
Fahrenheit -printre preferate
Jocurile foamei -Preferate
Jocul lui westing
Arta razboiului
Mandrie si prejudecata
Pasare cantatoare
Jocul lui Ender SF -Preferate
Dune SF
Primele 14 viete ale lui Hary August -Preferate
Maestrul si Margareta
De veghe in lanul de secara
Ultima noapre de dragoste Prima de razboi -preferate
Jurnalul unui adolescent timid
Jocul lui Westing
Copiii Domnisoarei miss peregrine
Deosebitii
Doctor Sleep _Stefan King
Christine _ Stefen King
Pisicile razboinice

sper ca am fost de ajutor
Lectura placuta ^^

| MStefan explică (pentru crTy):

Ai gusturi bune, o mare parte le-am citit și eu și mi-au plăcut, dar Kafka zicea că atunci când citești o carte nu trebuie să o faci din plăcere, ci trebuie să-ți modifice relitatea, să te facă să fugi după scriitor în izmene, cum ar fi zis Bohumil Hrabal...
Mulțumesc pentru listă!

| crTy a răspuns (pentru MStefan):

Fi sigura ca altfel n-as citii respectiva carte