| LisaJulie a întrebat:

Mai este literatura buna in secolul XXI sau se scont numai carti fantasy pe band rulanta si nimic altceva mai original?

2 răspunsuri:
| Ganderoaica a răspuns:

Nu am mai găsit mai nimic bun să citesc din secolul acesta. Anul acesta parcă au tâmpit editurile ( si la români), numai tâmpenii scot.

| mastadont a răspuns:

Depinde în mare măsură de ce crezi tu că înseamnă literatură bună dar în principal încă se scrie și literatură de calitate, trebuie doar să o cauți printre uriașele vrafuri de fantasy și romance ieftin cu care a fost invadată piața. Chiar și scena românească începe să se trezească și să scrie interesant și visceral, Ștefan Agopian, Radu Pavel Gheo, Dan Lungu, etc. Dacă citești literatură bună vei descoperi literatură bună, publicațiile în domeniu sunt pline de sugestii și fragmente din opere bune, ți-ar trebui o viață întreagă să citești doar cât se scrie într-o singură lună.
Dilema veche, Echinox, Romania literară, convorbiri literare, care datează de pe vremea lui Maiorescu, toate acestea sunt publicații literare care încă scriu bine și merită urmărite.