| Andrei1903 a întrebat:

Salut! Numele Levițchi are origini rusești? Dau funda!

14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Potrivit unor surse Levițchi este un nume de origine slavă - nu neapărat rusească.

(Leon Levițchi cea mai cunoscută personalitate din România care poartă acest nume de familie s-a născut în Basarabia în 1918, provincie proaspăt unită cu țara mamă. Până în 1917 Basarabia a fost gubernie rusească populația fiind supusă unui proces de slavizare extrem de agresiv.
Revenind la Leon Levițchi - familia este de origine românească dar poartă un nume slav drept rezultat al slavizării forțate.)

Potrivit altor surse numele Levițchi ar putea fi de origine evreiască, de la Levi/Leviți - unul dintre triburile israelite. Numele Levi a fost slavizat adăugând-use terminația "țchi" - care este de origine slavă și nu rusă.

Eu înclin spre a doua variantă.

Funda?

| Andrei1903 explică (pentru gabicoo):

Da interesant răspund oricum știam ca are legătură cu culturile slabe dar nu știam neapărat cu exactitate dacă este rusesc dar ceva de origine slaba sigur pentru ca pe bunica mea o chema Levițchi înainte de căsătorie și voiam să știu dacă am și alte origini în fără de cele românești și se pare ca da! Ce știam de la ea era ca știa vorbi foarte bine rusă ea fiind cel mai probabil de origine rusă!

| Andrei1903 explică (pentru Andrei1903):

Deci în opinia ta crezi ca acest nume este de origine evreiasca mai mult decât slava?

| gabicoo a răspuns (pentru Andrei1903):

Da! Originea este evreiască doar numele este slavizat cu terminația "țchi".

Dacă bunica ta are origini basarabene și a devenit Levițchi prin căsătorie - ea poate avea origine rusă sau poate fi evreică rusificată.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Dacă ai ști care a fost numele ei înainte de căsătorie ai putea rezolva problema originii sale etnice.

| Andrei1903 explică (pentru gabicoo):

Nu a devenit Levițchi prin căsătorie! Levițchi o chema înainte de căsătorie

| Andrei1903 explică (pentru gabicoo):

De asta ziceam ca o chema Levițchi înainte de căsătorie! Deci cel mai probabil originea ei este din Rusia!

| gabicoo a răspuns (pentru Andrei1903):

Am înțeles!

Totuși de unde este bunica ta? În ce localitate s-a născut? Din ce regiune provine: Basarabia - Republica Moldova, Transnistria?

Tu locuiești în Republica Moldova sau România?

| Andrei1903 explică (pentru gabicoo):

Eu locuiesc în Cluj în România! Ea a fost din Rusia! Nu a fost din Moldova

| Andrei1903 explică (pentru Andrei1903):

Ea a venit cu din cauza celui de-al doilea război mondial din Rusia!

| Andrei1903 explică (pentru Andrei1903):

Putea probabil să fi venit din Transnitria nu știu chiar exact dar la origine nu a fost româncă! Ceva origini slave a avut asta sunt sigur! Știa să vorbească și limba romana normal deoarece a fost căsătorită cu un roman de la Cluj!
Atât știu dar voiam doar să imi descopăr să văd dacă am
Și alte origini!

| FreddieM a răspuns:

Este nume evreiesc rusificat. Pun link spre lămurire.
https://en.wikipedia.org/......i/Levitzki
Cheers

| Andresso a răspuns:

Nu e evreiesc cum zic unele persoane de aici. E nume rusesc/moldovenesc (slav).

| Andrei1903 explică (pentru Andresso):

Știam și eu ca este un nume de origine slava dar e posibil să fie și evreiesc