| coadadematura a întrebat:

Salut TPU!
Ce inseamna in tiganeasca "te hasma lestar", stiu ca este ceva o injuratura, dar nu stiu traducerea exacta. Sa imi traduceti ce inseamna va rog.
De asemenea, ce injuraturi in tiganeasca mai stiti (cu tot cu traducere)? Ceva dintr-acestea mai rar auzite, dar fara din astea light, gen "has mo car merundo, san dilo" etc. ????

5 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

San dilo ce înseamnă? Prost sau nebun?

| 1onur a răspuns:

Sân dilo nebunu meu.

| coadadematura explică (pentru Mindfulness):

Din cate am inteles, inseamna ambele, dar depinde de context, pe tzigani ii auzeam ca spuneau "san dilo" cu sensul de prost, iar in manele are sensul de nebun (gen, sunt nebun dupa tine etc)
acum nu stiu exact

| CIVIC1 a răspuns:

De ce ar trebui să ne intereseze limba țigănească, pe noi ceilalti români?

| NouvelleCaledonieetfoienDieu2024 a răspuns:

Caută pe Google :Google traduction și caută limba romani(țigănească), și poate vă traduce ce înseamnă.