| bleakk a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa citesc ceva carti.Pentru inceput am nevoie de o carte interesanta care v-a placut.Ce imi puteti recomanda?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Felicitari pentru initiative de lectura! Pentru mine, lectura este principalul hobby si modalitate de relaxare si cunoastere. Daca iti plac romanele de dragoste, incepe cu "La rascruce de vanturi'(Emily Bronte), daca prefer romanele politiste, iti recomand "Misterul camerei galbene''(Gaston Leroux), daca esti adepta cartilor de groaza, opteaza pentru "Frankenstein''(Mary Shelley), iar daca iubesti cartile de aventuri, alege "Contele de Monte-Cristo''(Al. Dumas). Daca vrei o lectura usoara si non-conformist, ideala ar fi cartea "De veghe in lanul de secara''(Gaston Leroux). Apoi, dupa ce vei prinde ''gustul'' lecturii, imi poti scrie sa iti mai fac recomandari potrivite preferintelor si varstei tale. Spor la citit si o seara faina!

11 răspunsuri:
| liliric a răspuns:

Din experienta iti sugerez sa nu alegi cartile dupa coperta, doar daca sunt cateva care chiar chiar te sugruma cu privirea atuncipoti face asta, cartea mea favorita este ''Sunt o baba comunista'' pentru ca imi plac chestiile realiste nu gust prea mult din fictiune

| Sigra a răspuns:

De exemplu: Harry Poter. E super cartea. O iei de la biblioteca.

| Nonameagain a răspuns:

Trebuie sa ne spui si cam ce virsta ai. Nuti putem recomanda Freud sau Marx daca ai 10 ani.

| bleakk explică (pentru Nonameagain):

17 ani am.Si imi place SI filosofia, chiar daca nu am experienta in a "rumega" carti.Tocmai la aceasta varsta mi-am dat seama ca sunt valoroase.

| Nonameagain a răspuns (pentru bleakk):

Ei bine, poti sa incepi cu carti filozofice. Platon, Aristotel, Schopenhauer...
Totusi, pentru ca ai citit putin pina acum, e bine sa citesti alternativ si alte genuri. Ca nu cumva sa nu-ti mai placa filozofia. Eu prefer cartile de calatorii, de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manuscrisul gasit la Accra de Paulo Coelho

| HUNTERtheist a răspuns:

Nu te arunca direct la Schopenhauer, este greoi si poate prea pesimist pentru un cititor neexperimentat, o sa te faca sa iti pui multe intrebari la care nu vei gasi raspuns.Aristotel este bazat in mare parte pe dialogurile lui Platon, incepe cu Platon daca vrei filozofie, este oarecum simplist, este baza filozofiei si constituie o lectura indispensabila.

| suffarstar a răspuns:

Alchimistul
Coliba unchiului Tom
Printul Spinilor (e carte noua, nu am apucat s-o citesc dar pare intersanta http://www.edituratrei.ro/......lor/2668/)

| Swanda a răspuns:

De veghe in lanul de secara
Alchimistul-e minunata

| XxTerrorxX1 a răspuns:

20.000 de mii de leghe sub mare sau Fetita cu chibrituri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Zece negri mititei" - Agatha Christie.