| justaweirdgirl45 a întrebat:

Imi spuneti va rog ce reprezinta statuia aceea din videoclipul melodiei "Naughty Boy feat. Sam Smith - La la la? Imi dau seama ca in videoclip e ceva cu "Vrajitorul din Oz", dar nu imi amintesc nimic cu o statuie ciudata acolo! Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| st3fDub a răspuns:

Buna! De fapt, in clip nu este vorba despre vrajitorul din Oz, este vorba despre o legenda Boliviana, in care se zice ca un copil surd a plecat din casa sa, unde era abuzat.Intalneste un catel care il urmeaza pretutindeni, apoi intalneste un batran care a fost impietrit de catre sateni, fiind ridiculizat si batjocorit. Tipand, copilul reuseste sa ii faca inima batranului sa bata din nou(in clip ii cumpara una de la magazin). Apoi ei intalnesc un om desfigurat, ce era nevoit sa poarte o masca, deoarece ceilalti aveau prostul obicei sa rada de el.Acesta se dovedeste a fi de fapt un profet blestemat de un demon numit El Tio.Ei hotarasc sa mearga la statuia acestuia,aflata in varful unui munte,langa un sat,unde satenii, indeosebi mineri aveau obiceiul sa aduca sacrifcii demonului. Legenda spune ca cei care ii auzeau vocea lui El Tio erau blestemati pe veci de acesta, asa ca cei trei hotarasc sa mearga copilul la statuia demonului, acesta fiind surd si neputand fii blestemat de catre demon si sa tipe astfel incat sa acopere vocea demonului, ca acesta sa nu mai poata sa faca rau si altor oameni.O alta versiune pentru finalul clipului ar putea fi faptul ca acel copil surd poate fi oferit ca sacrificiu demonului, pentru a-i scoate pe satenii mineri de sub blestem.Se precizeaza ca, in clip au facut in asa fel incat sa semene cu povestea vrajitorului din Oz, pentru ca multi nu ar fi inteles pe deplin mesajul clipului.Informatia e luata de pe wikipedia si am incercat sa traduc cat mai bine si sa rezum, ca sa iti pot explica mai usor.

2 răspunsuri:
| justaweirdgirl45 explică (pentru st3fDub):

Mersi foarte mult, la asta nu m-as fi gandit niciodata! happy

| st3fDub a răspuns (pentru justaweirdgirl45):

Cu placere.