| StrongHeart a întrebat:

Care-s sansele sa intri la conservator daca nu ai nici o treaba cu muzica dar vrei sa inveti pian sa zicem?
E imposibil de intrat daca nu stii nimic? Si acolo e pe pile?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Știu persoane talentate care au terminat Conservatorul și s-au apucat de alte facultăți, pentru că nu le-a folosit la nimic, deci ele au încercat să facă dintr-o pasiune serioasă o carieră și n-au reușit, cu toate că au câștigat multe concursuri muzicale de-a lungul anilor, pentru că n-au pile și nu-s dispuse să facă chestii pe sub masă. Să faci facultatea asta doar ca să înveți un instrument, nu merită. Mai e și scump în draci, parcă ai 2 instrumente și trebuie să plătești fiecare profesor bani grei, nu mai știu detaliile că au terminat de mult, dar oricum, poți să înveți și singur un instrument (Youtube) sau să faci meditații. Mediile academice de obicei sugrumă creativitatea și pasiunea.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că e important să ai ureche muzicală, iar restul se învață.winking

| Delilahhh a răspuns:

Si eu au vrut sa dau la conservator "pe vremea mea". Făceam muzică de ani buni dar niciodată nu îmi băgasem nasul în teorie. Nu știu cât de greu este să intri. Țin minte că începusem să fac pregătire cu profa mea de muzică și că totul era prea mult, prea greu, prea din scurt așa că m-am reprofilat și am mers la Pedagogic, unde printre alte probe, am dat una și la muzică și am fost super încântată de alegerea făcută în cele din urmă. Dacă vrei să dai la conservator, te sfătuiesc să îți iei timp de pregătire - nu să renunți. Dacă nu sau dacă nu intri acolo, poți încerca și tu să dai la pedagogic. Acolo vei fi tpt pe latura asta creativă. Desigur, trebuie și să iubești și să ai răbdare cu copiii laughing.

Cât despre pian sau orice alt instrument, dacă ai motivație "îl poți învăța". Până la urmă e un proces. Ureche muzicală cred că avem cu toții în zilele noastre, trebuie doar să conștientizăm. O zi frumoasă!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Se invata si urechea muzicala.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E o facultate ca oricare alta.
Daca spui ca vrei sa intri la informatica, iar tu vii de la filologie si n-ai facut in viata ta informatica, sfatul e urmatorul: ia-ti un profesor, invata cu el, citeste tutoriale, exerseaza si ai sa reusesti. Acelasi lucru se aplica si cu conservatorul: ia-ti un profesor, fa-ti temele pe care ti le da, citeste si din alte surse sfaturi si teorie, exerseaza pe cont propriu si ai sa intri.

E putin deplasat sa zici ca vrei sa faci conservatorul numai ca sa inveti pianul. La fel cum ar fi deplasat sa spui ca vrei sa intri la informatica ca sa o inveti. Trebuie sa detii cunostinte anterior intrarii, fiindca niciun profesor nu te va lua de la zero.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt de părere că urechea muzicală se dezvoltă, dar de învățat... Dacă nu e acolo sămânța, nu are de unde să crească.winking

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, se dezvolta, dar samanta e in fiecare. Toti avem posibilitatea sa o dezvoltam.

| StrongHeart explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hai sa iti zic una buna, am terminat profil mate-info la liceu si eu hata vreau sa fac conservator laughing
Glumesc, cel mai probabil nu o sa fac o facultate, poate am o imagine prea scazuta de sine, dar numai cand zic Conservator ma gandesc la un mediu din asta academic unde toata lumea e serioasa si canta la orechestra la comanda dirijorului.Neah,eu nu vreau asta,eu vreau sa cant in primul rand pentru mine,ma gandeam sa ma joc cu un midi sau un pian digital, poate sa iau lectii asta da,asta ar fi mai realizabil.
Eram doar curios sa stiu cum este la conservator, ca am auzit ca trebuie sa stii bine un instrument muzical ca sa intri.
Sunt intr-un moment in viata unde, nu prea mai am timp de balarii si trebuie sa fac ceva sa imi castig existenta si e o vorba mai putin sau mai mult adevarata ca artistii mor de foame.
Deci daca era sa fac Conservatorul, partiturile lui Beethoven sau Mozzart ar fi trebuit sa le mananc pe paine de pe la 10 ani.
Ma gandeam sa imi caut ceva realistic de munca si sa fie un hobby asta, poate caut un profesor sau invat singur din carti teorie muzicala desi asta e destul de greu.Nu sunt nici fixat pe un instrument,ma intereseaza mai mult partea de productie,de aranjare, mix-master, mai putin compozitia clasica de melodie.
La urma urmei sunt un om simplu, nu vreun geniu, ca daca eram, aveam deja rezultate.