| Tashline a întrebat:

Ce inseamna, pe romaneste, patologia obstructiv huliganică uniform iradiată? Stiti voi...P.O.H.U.I, melodia lui Inna pi moldovinieste.

11 răspunsuri:
| Roxana06 a răspuns:

Rusa/moldoveneasca e ceva gen "mi se rupe"!

| mary4048 a răspuns:

14 Martie 2013 blue0or0pink intreaba: Ce inseamna Patologia obstructiv huliganică uniform iradiată, titlul melodiei lui Inna. pohui
Precum vezi aceasta intrebare a mai fost pusa si am impresia ca e o tampenie si e pusa la misto. poate ca pohui inseamna ca ti se rupe de cei care vor raspunde la intrebare, dar cealalta formulare este o aiureala la care poate raspunde poate doar un psihiatru..de aia nu poti tu sa dormi ca nu stii ce inseamna? ..huh.

| GiAnca a răspuns:

Este o injuratura in rusa.Se traduce prin ''Ma doare-n...''.

| Tashline explică (pentru mary4048):

Te-am intrebat ceva de care sunt curioasa pur si simplu. Daca nu ai ce face decat sa raspunzi in batjocura aici fa pasi.

| Tashline explică:

Daca puteti sa traduceti mai pe inteles cuvintele alea...

| Tashline explică (pentru mary4048):

+ ca pe mine ma intereseaza acea formulare lunga si pe amanunt ce inseamna, P.O.H.U.I este doar prescurtarea. Nu e nicio diferenta intre patologia obstructiv huliganică uniform iradiată si P.O.H.U.I. Nu stiu e ai inteles tu si nu ma intereseaza. Si mai invata sa scrii.

| Tashline explică (pentru GiAnca):

POHUI, luat ca si cuvant poate ca inseamna altceva... Pe mine ma intreseaza explicatia cuvintelor patologia obstructiv huliganică uniform iradiată. Cred ca este doar o coincidenta sau un joc de cuvinte faptul ca prescurtarea acelor cuvinte coincide cu o injuratura in rusa.

| mary4048 a răspuns (pentru Tashline):

M-am abtinut sa-ti dau raspuns la prima ta replica, considerand ca cel destept cedeaza primul.Vad insa ca te mananca rau in fund.Nu-mi fac griji cu gramatica si ortografia mea, deci nu am ce invata, mai ales de la tine! De curiozitate..ai citit si tu vreo carte in viata ta?

| Furculingură a răspuns:

Unii spun că în rusă înseamnă o injurătură. Alţii spun că ar însemna indiferenţă.

| Tashline explică (pentru mary4048):

Mai multe dacat tine... As putea paria. Ai auzit macar de Elevul Dima dintr-a saptea, pe care eu am citit-o la 9 ani? Si mai cauta si tu ferigi prin padure ca sa-ti faci vermifug din ele.

| Tashline explică:

Am bagat pe dex fiecare cuvant in parte si daca e sa o iei asa nu inseamna nimic. E amestecatura...Un rahat.