| Talmacel_Alexia_1999 a întrebat:

Ce melodii rock sau hip hop imi recomandati?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Scorpions-"Wind of Change'
Scorpions-"Holidy"
Scorpions-"Send M ean Angel"
Deep Purple-"Soldier of Fortune"
Deep Purple-"When a Blind Man Cries"
Deep Purple-"Child In Time"
Pink Floyd-"Wish You Were Here"
Pink Floyd-"Dark Side of the Mone"
Guns'n'Roses-"November Rain"
Guns'n'Roses-"Sweet Child of Mine"
Gns'n'Roses-"Patience"
Guns'n'Roses-"Estranged City"
Queen-"Bohemian Rapsody''
Queen-"Love of My Life"
Queen-''Under Pressure"
Queen-"We Will Rock You"
Bon Jovi-"It's My LIfe"
Bon Jovi-"I'll Be There For You"
Bon Jovi-"Always"
Bon Jovi-"Have a Nice Day"
Led Zeppeln-"Stairway to Heaven"
Rolling Stones-"Angie"
Metallica-"The Unforgiven"
Metallica-"Nothing Else Matters"

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
La 11 anisori rock hip hop papusica?
Curios.
Dar asta e ...gusturile nu se discuta
Netul este plin.
O zi bunahappy

| Cameliapantiru a răspuns (pentru caramela):

Buna, Caramela!
Cred ca ai calculat gresit, domnisoara care a postat aceasta intrebare are 16 ani nu, 11 (are in component nicknameului anul 1999, iar 2015-1999=16).
Ce nu inteleg e aversiunea ta fata de audierea muzicii rock, inca din adolescenta. Rock-ul e un gen de muzica minunat, care formeaza spirite libere, inteligente, creative si non-conformist, versurile pieselor rock sunt scrise intr-o engleza impecabila si plina de metafore, sensuri figurate etc, ceea ce le permite adolescentilor sa-si ridice nivelul de limba straina in urma auditiilor...
Am crescut cu muzica rock, tatal meu(professor universitar, de altfel) fiind un rocker pasionat, care stie si stia totul despre rock, despre trupe, piese, albume, concerte etc si in fiecare zi am ascultat, o ora-doua sau chiar mai mult (in weekenduri, vacante etc) din acest gen. Inca il ascult cu mare placere si astazi, la 34 de ani. Si nu am ajuns nici satanista, nici drogata, nici alcoolica, nici ratata, dimpotriva, sunt o persoana echilibrata, fara niciun viciu (nu ma droghez, nu fumez si nu am fumat niciodata, nu beau mai mult de un pahar de vin/sampanie la ocazii speciale, petreceri etc), sunt prietenoasa(am prieteni si rockeri si ne-rockeri, fara nicio disscriminare), empatica, altruista, iubesc animalele, ma implic in campanii de voluntariat pentru protectia copilului, protectia mediului si a animalelor, am invatat exceptional, am terminat liceul cu media 9, 90, bac-ul cu 10, facultatea cu 10, am un job interesant, sunt profesoara de limba si literatura romana, imi iubesc profesia si elevii, am citit enorm, sunt super pasionata de teatru si, ce crezi, ascult cu pasiune si alte genuri muzicale (inclusive muzica clasica, nu ratez, aproape, niciun concert la Filarmonica si nicio Opera, deci nu sunt doar cu rock-ul in minte).
De asemenea, am elevi rockeri pasionati, care sunt tineri frumosi si interesanti din toate punctele de vedere, cu suflete mari si generoase, cu planuri de viitor si visuri nenumarate, foarte-foarte buni la invatatura (una dintre elevele mele rockerite e chiar in clasa la acre sunt diriginta, a 12-a si a avut 10 pe linie din clasa I si pana astazi, vrea sa aplice la facultate la Cambridge, a fost olimpica nationala la fizica in fiecare an, va iesi, probabil, sefa de promotie, scrie poezii, nu la nivel de publicare, dar, oricum, destul de frumoase, vorbeste la perfecte 3 limbi straine, are o diploma de operator PC si lucreaza la calculator la nuivel profesionist, desi nu aere studii de informatica, ci e doar eleva in a XII-a, e o tanara minunata sin toate punctele de vedere, genul de elev pe care orice professor si l-ar dori in clasa si, ce crezi, nu rateaz aniciun concert rock, se duce la Bucuresti la fiecare mare trupa care cconcerteaza, ba chiar, in vacantele de vara, a ajuns si in alte tari la concerte rock ale trupelor consacrate de rock si metal si asculta si acasa, zilnic, un album rock, ceea ce o relaxeaza dupa multele ore de invatat si ii ofera inspiratie si creativitate opentru tot ceea ce face). Asa incat prejudecata ta, potrivit careia e'' curios'' ca tinerii asculta rock, mi se pare aberanta.

caramela
| caramela a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Buna seara!
Mai in toate postarile ei zice ca are 11 anisori..mai mult nu comentez!
Este parerea mea in cele scrise de mine iar parerea dvs o respect!
O seara buna!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru caramela):

Nu am urmarit postarile ei, incat nu stiu daca a scris sau nu ca are 11 ani. Daca e asa, imi cer scuze ca v-am contrazis, dar eu m-am ghidat dupa nickname-ul ei, din care reiese a avea 16 ani.
Insa, parerea mea in relatie cu ascultarea muzicii rock la adolescent ramane aceeasi, independent de varsta pe care o are domnisoara care a postat intrebarea.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru caramela):

Ok, my fault.
Multumesc ca mi-ai atras atentia, desi e posibil ca sa posteze doua personae diferite de pe ecaelasi cont (una de 11, si una de 16).
Seara frumoasa!

| Talmacel_Alexia_1999 explică:

Cameliapantiru

Postez doar eu si am 11 ani.Nimeni nu intra pe contul meu.Acolo m-am logat cu Facebook si pe Facebook aveam anul acesta de nastere deoracece cu anul 2004 nu ma lasa.
Nu este nimic ca ai gresit voiam doar sa iti spun.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Talmacel_Alexia_1999):

Buna, Alexia!
Si multumesc de atentionare!
Am inteles motivul pentru care ai pus un an mai mare decat cel al nasterii tale in numele de utilizator. Dar nu aveam de unde sti ca ai 11, nu 16. Insa, vreau sa te felicit, ca la varsta ta, scrii atat de correct (am elevi de 14-15 ani care inca scriu gresit ortogramele). Sa o tii tot asa!
Ce clasa esti?
Noapte buna! Pupici!
Si o duminica frumoasa, senina, relaxanta, cu spor in tot ce ti-ai propus sa faci!
Pa-pa!

| Talmacel_Alexia_1999 explică:

Multumesc mult!
Sunt in clasa a 5 a A.