| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre dubstep si toate genurile inrudite? Mie mi se pare cel mai urat gen de muzica, deoarece "artistii" care il interpreteaza habar n-au sa cante la un instrument si n-au nici voce. Dupa definitia in dex, muzica se imparte in 2 categorii : ~ vocală muzică interpretată cu vocea (de către un cântăreț, un ansamblu sau de către un cor). ~ instrumentală muzică executată la instrumente, fără participarea vocilor omenești. Nu inteleg la care categorie se incadreaza asta. Deci cer parerea voastra despre dubstep si genurile inrudite si in ce tip de muzica se gaseste.

25 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Prietene, o sa vezi ca in curand muzica va fi reprezentata de prostiile astea: house, electro, dubstep...

| TheBloodyRoses a răspuns:

Parerea mea? Am ascultat si eu dubstep din cauza unei colege care imi tot spunea ca eu nu ascult si ca e fooarte tare. Okay, am ascultat si apoi am regretat. Ma dureau urechile. Nu, aia nu se poate numi muzica. Poluare fonica! Asta este numele potrivit! Mie pur si simplu nu`mi place! Nu`mi dau seama ce vad oamenii asa interesant la el! Prefer sa fiu ciudata care asculta rock in pauze decat sa ascult cacaturile care se dau mai nou la Tv/Radio. Parerea mea : Dubstepu' trebuie interzis. Este cruzime!

| Thunderstruck a răspuns:

Ascult metal, dar totodata, n-am nimic cu manelistii, fiecare cu ce prefera, atata timp cat e muzica (ceea ce dubstep-ul nu e).

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Userul lui e Thunderstruck si are o poza cu ACDC la avatar. Pariu ca e manelist.

| Thunderstruck a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Am o intrebare, de unde ai dedus tu ca sunt manelist daca am avatar cu AC/DC si numele meu de utilizator de Thunderstruck (care este de altfel o melodie de la AC/DC)? Chiar nu m-ar deranja sa fiu facut manelist, pe de alta parte m-ar deranja sa fiu facut dubsteper.

| TiaFCRB a răspuns:

Eu urasc dubstepul mi se pare o chestie...mdeah oribila
Eu ascult mai des Rock pentru ca ma simt in largul meu...si dca unoara le place dubstepuol si lartii fac misto de el...nu ii faceti manelisti ca dubstepul il pot face si io..niste melodii de manelisti

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hahalero! Radeam de spilihp. Dumb-steper.

| Thunderstruck a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

M-am prins acum de ironie, oricum nu e neaparat sa jignestihappy.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu de la "hahalero" te-ai suparat. N-am dreptate?

| Thunderstruck a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu m-am suparat deloc :-)). Apropo, tu ce muzica asculti?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sigur nu te-ai suparat ca ti-am spus dumb-steper?
Ce muzica ascult? Pai... in iTunes am TOATA discografia Led Zeppelin, Queen, Scorpions,, Nirvana, The Beatles, AC\DC, Metallica, Guns 'n' Roses, Red Hot Chili Peppers(ultimii 4 inca mai inregistreaza, de exemplu, nu am albumul "Lulu" de la Metallica)(9, 2 days, 21 gb, 3025 songs). Vreau si discografia lui Bob Dylan, Louis Amstrong si toate creatiile lui Mozard interpretate de profesionisti adevarati. Ascult rock, jazz, blues si muzica clasica.

| Thunderstruck a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Albumul lulu zic ca in mare parte ii apartine lui Lou Reed, cand aud lulu ma gandesc la Lou nu la metallica.O trupa din cele enumarate de tine la care am pretentii e rhcp, ei spre deosebire de celelalte formatii evolueaza in continuare. Eu ma intreb de ce nu s-a desfintat GnR, chiar numai au farmec cu un DJ pe post de chitarist care intra cu chitarile dezacordate pe scena..In rest, astept cu nerabdare urmatoarele albume ale trupelor mentionate si nu numai. Apropo, daca nu te superi, si daca stii desigur, un program de inregistrat chitara (am microfon si tot ce trebuie, doar program n-am). Mersi anticipat!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Thunderstruck):

De-abia astept sa vina RHCP in Romania!
Aici gasesti cam tot ce iti trebuie:
http://coliveira.hubpages.com/......e_computer
+
Cakewalk Music Creator 5
+
http://audio.tutsplus.com/......ic-guitar/

Eu am totul pregatit, doar ca nu gasesc niciun adaptor pentru mufa 1/4 la 1/8, deci trebuie sa pun laptop-ul in fata amplificatorului si sa deschid Sound Recorder din Accessories. Folosesc Guitar Pro 5 (mi-am downloadat acum FL Studio 10, inca nu l-am incercat) pentru a inlocui bateria si converter mid to mp3(guita pro nu salveaza direct in mp3) pentru a putea apoi mixa totul in Cool Edit Pro.

| Thunderstruck a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Multumesc mult de programe, acum e unu si un sfert, le iau maine.Asa fac si eu, pun microfonul in fata amp-ului.Eu am un Ibanez G10 si ca amp am un vypyr 15, care pentru moment ma satisface cat de cat.Tu ce echipament ai?happy Si ce gen de muzica(,) canti la chitara? Si inca o intrebare. e neaparat sa conectez chitara la pc ca sa inregistrez?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Thunderstruck):

Am amp HB-10G si Stagg S300 pe rosu.
Compara:
http://www.ultimate-guitar.com/......index.html
Cant balade metal, imi place sa cant intr-o-uri, riff-uri, la solo-uri ma cam incurc - am incercat ultimul solo din "November Rain", dar nu prea mi-a iesit si am renuntat.
Nu trebuie neaparat sa conectezi chitara la PC pentru a inregistra, te poti duce la vreun studio de prin apropiere si poti inregistra un cantec cu prietenii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Bunicele scule.De cand canti? Hai mersi, mi-ai dat o idee de ce sa mai invat, niste slash.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Thunderstruck):

De aproape 3 ani, autodidact, la chitara electrica de un an. Fii atent! Slash e beautiful dangerous.

| introduaicinumele a răspuns:

Eu ascult muzica de dance (de ex Pitbull), dar imi place si Dubstep-ul, adica unele melodii sunt geniale, desigur, daca ai scule bune se aude si bine, de exemplu daca ai un subwoofer se simte alta diferenta, in casti se aude nasol, in boxe fara amplificare calumea si fara subwoofer se aude tot aiurea. Dar pe un sistem 5.1 se aude perfect (uneori se face si cutremur laughing si te face sa uiti de probleme, adica daca te-ai certat cu cineva, bagi putin dubstep cu bassu mare si uiti de probleme, si nu te dor chiar asa tare urechile, asta este chiar exagerat (desigur, daca ai inaltele la boxe prea mari te doare capu, dar daca le setezi asa cum trebuie, 15-20 de minute de dubstep pe zi te fac sa te simti mai bine happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru introduaicinumele):

Da tati, dar tu asculti dubstep ca sa te acopere cand te certi cu cineva?

| Alikke a răspuns:

Mie imi place dubstep. Ceea ce este diferit la el fata de alte genuri este ca acolo se canta numai pe instrumente electronice (ca si la house sau electro). Mai nou se foloseste Pc-ul. Sunt multe programe ce imita sunetele instrumentelor electronice. Acolo nu sunt instrumente clasice cum sunt la majoritatea genurilor muzicale ci numai electronice. Desigur, este un gen relativ nou, aparut in 1999.
Vorbise la Tv despre asa ceva si cineva zicea ca muzica Dubstep, House etc. etc. se aseamana foarte bine cu muzica tribala sau de trib.
Este mai degraba ceva care incearca, precum muzica tribala, sa te bage in transa.
Acest gen a aparut in Anglia.
Am uitat sa zic ca important in acest gen este bassul.
Uite o melodie remix, dubstep:
http://www.youtube.com/watch?v=SFu2DfPDGeU
Se observa clar ca este bazata numai pe instrumente electronice si pe tehnologie (Pc).
Este printre genurile mele favorite: Rockul, Metalul si Dubstep. ^ _ ^
Hei, uite rock-dubstep (o melodie de la Three Days Grace transformata in dubstep):
http://www.youtube.com/watch?v=2k1IiGE_1sM
Deci muzica asta este pur facuta sa te bage in transa deoarece se aseamana foarte mult cu muzica tribala dar transformata dupa vremurile noastre.

| Alikke a răspuns (pentru introduaicinumele):

Faza cu: "te simti mai bine dupa dubstep" este adevarata. Genul este pur facut sa te bage in transa si in momentul ala ti se goleste mintea si uiti de totul.
Este minunata cand ai probleme sau stari de melancolie. Iti "sterge" mintea si te ajuta sa nu te mai gandesti la nimica.
Dar cei care nu sunt obisnuiti cu bassul sau sunetele inalte, o sa ii doara capul. :))
Apropo de dubstep, ma pun sa ascult Dubstep, mi-e dor, nu am mai ascultat de mult. ^ _ ^
http://www.youtube.com/watch?v=zVHqrnJ_IOA

| introduaicinumele a răspuns (pentru Alikke):

Pe mine nu ma doare capul de la inalte si bass (chiar daca pe vecini ii cam deranjeaza).

Imi place mai mult muzica industriala, iti face asa un sentiment (care mie imi place, ma rog, nu stiu cum sa explic). Si imi mai place foarte mult si trance-ul (tot un fel de gen de muzica electronica, dar dupa mine mult mai bun decat dubstep-ul).

Si drum and bass-ul este mai bun decat dubstep-ul.

PS: am subwoofer (ca sa nu zici ca nu stiu ce e bassul), boxele mele au si difuzoare dedicate inaltelor, am si placa audio ok, si tot timpul tin mediile mai jos decat inaltele si joasele.

Acum am citit si primul raspuns pe care l-ai publicat, si as vrea sa-ti spun ca Trance-ul se aseamana mai mult cu muzica din triburi.

Si uite asa ce melodii care-mi plac si mi-au venit in cap:

Industriala http://youtu.be/pfoIV2ja9o4

Trance http://youtu.be/5hPemu4KK48

PS: la cele 2 melodii de mai sus se aud mai bine cele pe care le am in PC (se aud mai clar inaltele si bass-ul, n-am gasit altele care sa se auda mai bine pe Youtube)

Drum and bass: http://youtu.be/mjkpB83NWzg

Si un remix pe care l-am ascultat de o gramada de ori: http://www.gojira.ro/......_128Kb.mp3
(e facut de un roman :D )

Cert este ca orice muzica facuta doar din instrumente "iti sterge creierul". Din cate stiu ajuta la regenerarea neuronilor sau ceva de genu dar nu ma bag in discutii despre asa ceva ca doar spun din ce am mai auzit.

PS: si dubstep-ul este frumos, doar ca lumea prin dubstep intelege Skrilex, pe care chiar nu-i prea plac... 1-2 melodii frumoase au...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Alikke):

Nu stiu, poate o sa par ignorant, dar mie pur si simplu imi place sa inteleg muzica, sa stiu ce face baiatul cu chitara, baiatul cu bassul, cu toba.Cant la chitara de mult timp si stiu ca pentru a face o melodie metal buna trebuie sa stii teorie muzicala, la fel si la muzica clasica etc.Eu muzica celor de la Sabbath sa zicem ca o inteleg, dar nu pot nici in ruptul capului sa compun ceva asa bun.Ma intereseaza sa fie cat mai complexa melodia ca sa imi placa.Fiecare percepe muzica altfel, oricum.Parca daca ascult ce mi-ai dat tu si apoi bag o melodie e la metallica de exemplu nu-mi mai vine sa dau inapoi. thinking Cred ca-s mai inchis din acest punct de vedere. Oricum, eu ascult metal, muzica clasica, jazz, blues, in general muzica veche.

| FloRyX002 a răspuns:

What? dubstep-ul e cel mai tare si rockul
dar fine n-am ce sa va explic eu voua si daca asculti dubstep nu inseamna ca esti manelist aveti voi mintea scurta

| ALiNKissYou a răspuns:

Iesi acasa dubstep e cea mai tare muzica manelistule