| anonim_4396 a întrebat:

Cei care sunt fani si asculta trupele de muzica k-pop (SUPER JUNIOR, BEAST, U-KISS, SHINEE, BOYFRIEND NU'EST, B.A.P. ETC), ce spuneti sa ne intalnim noi si sa vorbim despre ce ne place cu adevarat, sa ne imprietenim si sa discutam despre trupele noastre de muzica preferate de k-pop. cine e de acord sa lase un comentariu si vom stabili o zi in care ne vom intalni.

P.S. [sunt din Bucuresti, si sper sa fiti destul de multi fani. ma multumesc si cu 10 ascultatori]

69 răspunsuri:
| proastalenesa a răspuns (pentru Woodenpints91):

Zici că eşti înţelept, deci hai să lăsăm oleacă orgoliul la o parte şi să încercăm să fim obiectivi. Da, K-pop-ul se bazează pe superficialitate, ceea ce şi mie-mi displace. Dar ştii ce ce culmea? Chiar dacă şi-o tunează, majoritatea tipilor/tipelor ălora chiar au voce! Exact ca fetele care nu se mulţumesc cu cupa B şi ajung să cadă în ridicol.
Poate că nu e pe placul tău, dar încearcă să asculţi asta, şi-o să te convingi singur. Nu te mai gândi la cum arată cântăreţii, la cum se îmbracă, la cum se machiază...doar ascultă vocile.

https://www.youtube.com/watch?v=W_bXiTNkzNQ

Totuşi, ştii unde îşi pun coreenii cu adevărat urechea muzicală în valoare? În cinematografie. Şi nu doar vocea, ci şi instrumentele ( la propriu).

https://www.youtube.com/watch?v=MBvFgLcHtcw

https://www.youtube.com/watch?v=yXeCYdD4fJQ

Deci, hai să nu spunem că asiaticii sunt lipsiţi de orice urmă de talent şi bun simţ. Acum, lăsând muzica la o parte, sunt nişte modele demne de urmat. Au un respect deosebit pentru valorile naţionale şi ştiu să facă bănişori promovându-le, ceea ce nu putem spune şi despre noi.
Are tata o vorbă: " Când ăştia au început să se dea cu parfum, noi abia învăţam să ne spălăm". Adică, civilizaţia lor e mult mai veche decât a noastră. Şi mentalitatea le e... într-un stil. Am o cunoştinţă care a călătorit în Coreea de Sud şi îmi povestea că, atunci când s-au confruntat cu criza economică, au pus mână de la mână, au donat aur, bijuterii, fiecare ce-a avut, şi au scos ţara din impas. Câţi români ar face asta, fie ei rockeri sau manelişti? Dacă am avea noi măcar un sfert din modul de a privi lucrurile al asiaticilor, am ajunge departe.

Nu mă înţelege greşit. Eu îi apreciez pe cei care ascultă muzică bună, dar mă scot din pepeni atunci când fac pe Dumnezeii atotştiutori şi se uită de sus la toţi ceilalţi. Poate că rockerii nu sunt apreciaţi aşa cum ar merita, totuşi asta nu le dă dreptul să arunce, la rândul lor, cu noroi în stânga şi-n dreapta, fără motive solide. Se presupune că, din moment ce au simţit pe pielea lor cât de tare doare tot ce e de faţadă, îngâmfarea şi duşmănia nefondată, ar trebui să mai lase biciul din mână.

| AneMarye a răspuns:

Mie imi plac foarte mult formatiile K-Pop. Chiar ma bucur ca mai sunt si altii carora le place, printre atatia oameni de la noi care te jignesc daca iti spui parerea... Mie imi place Foarte mult U-Kiss ^.^ Insa eu locuiesc departe de Bucuresti si mai trec doar cate-odata.Insa sper ca putem fi Friends oricum,acum ca am cu cine vorbi despre ceea ce-mi place. Acum,in afara de muzica, chiar daca majoritatea oamenilor de la noi ii discrimineaza aiurea, coreeni sunt oameni mult mai buni si stiu asta cu siguranta, deci nu spun minciuni. Acolo totul e diferit intr-un mod deosebit. Chiar daca cei de aici spun ca aceeia sunt nasoli (nu baga de seama) ei sunt super pentru cine vrea sa vada, ei au avut succes peste tot unde au mers ^.~ Love K-Pop.

| Anca_Teodora_Danaila_1990 a răspuns:

:O Cat de veche e postarea :O Scuze de intarziere... dar sunt aici :* Sunt din Bucuresti deci ne putem vedea happy Imi plac multe trupe k-pop dar in special SHINee (trupa mea preferata) si bias-ul meu e Kim JongHyun :* Sa ma anunti daca vrei sa ne vedem happy

| KwonJiyongParkJimin a răspuns (pentru Woodenpints91):

"Gnomii" aia asa cum ii numeste tu, sunt mult mai buni decat romanii in ceea ce priveste industria muzicii. De la romani ascult doar rap. Restu sunt niste tiganii. Si decat sa ascult muzica tiganeasca, mai bine ascult melodiile asiaticilor care sunt de nota 10 atat ei cat si melodiile lor.

| qpEvYxqp a răspuns:

Nici nu am reusit sa termin de citit comentariile. Raspund cam tarziu, dar pe bune? Asta e reactia? Fratilor revenitiva! Fiecare asculta ce vrea. (Manele, rap, kpop, rock ) si da e normal sa nu intelegi versurile dar acum sincer cati dintre voi nu au ascultat macar o piesa fara sa stie macar in ce limba e?
Cel mai tare gen de muzica e,, ce vreau " e un gen ce cuprinde tot ce imi place de la three days grace la kpop chiar si melodii de gradinita daca imi plac. Hai sa nu mai fim asa rai.

| Marin_Luminita_1974 a răspuns:

Salut,eu iubesc BTS, imi place v, rap monster, jimin si suga, sunt din Galati.Si ascult k-pop de aproape 3 ani.

| iulianrebelul2452 a răspuns:

Hey, da vreau eu, da mi mesaj pe wapp 0763423261 si ignora i pe ceilalti care fac misto mai jos

| iulianrebelul2452 a răspuns (pentru Marin_Luminita_1974):

Hey si eu stateam in Galati si la fel ador kpop si bts, vrei sa fim prieteni? putem vorbi cu toti pe wapp nr ul meu e 0763423261

| iulianrebelul2452 a răspuns (pentru Anca_Teodora_Danaila_1990):

Heyy vrei sa fim prietenei/? ati facut vreun grup ceva? vreau sho, sunt fan kpop mai ales de bts si mna, nr ul meu e 0763423261 sper sa mi scrieti sau macar tu