| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi spune niste super tari "rap albums"?

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

1.Servants in Heaven, Kings in Hell (Jedi Mind Tricks, parca din '98 sau '99)
-daca ma intrebi pe mine,e capodopera absoluta a genului,e de pus pe aceeasi treapta cu concertele de opera, cu albumele de la Pink Floyd, pentru ca e, pur si simplu, prea bun;

2.Rip The Jacker (Canibus, 2003, pe productie e Stoupe, care a facut si productia albumului de la JMT)
-IQ-ul minim al albumului asta e de 140, iar multi nici nu-l considera cel mai bun de la Canibus; tot ce pot zice despre el este : DEM LYRICS si DAT FLOW si, de departe, cele mai bune jocuri de cuvinte pe care le-am vazut vreodata in orice album, e poezie;

3.The Firm : The Album (The Firm, 1997)
-aici ai parte de cele mai bune beat-uri din rap, desi nici lirica nu e deloc rea, Nas's killin it!

4.Ritual of Battle (Army of The Pharaohs, 2009 parca)
-imagineaza-ti cei mai buni rapperi din Romania, cati or fi ei, 8, 9, 10 si pune-i intr-un supergrup random care sa rupa in stil epocal, apoi, multiplica treaba asta cu vreo 10 si transpune-o in engleza si obtii trupa asta,plus cel mai bun album al ei,e cam tot ce ofera foarte bun underground-ul east coast-ului,grup facut pe scheletul JMT,Vinnie Paz si Jus Allah si mai vin cativa care se ridica la asteptari, stai geana de Celph Titled, Planetary si Doap Nixon; hai, ia si piesa mea preferata din rap-ul american, de pe Ritual of Terror : http://www.youtube.com/watch?v=lRgD-Cq67sY

5. Reactii Adverse (Carbon, 2009)
- pot sa-mi zica cei ce cunosc mai bine ca e mult mai bun Catharsis, scos anul trecut, doar ca eu raman pe tripul meu, Reactii Adverse e fix albumul cel mai bun dat in 20 de ani de rap romanesc,e vorba aia, bucata de geniu, neaparat ascultat cu ochii mintii deschisi si urechile si mai bine deschise, e poezie pura, si nici n-are cum fi altfel cand contine asa ceva : http://www.youtube.com/watch?v=pStRL9l4vBc

6. God Of The Serengeti (Vinnie Paz, 2012)
-pana acum,cred ca ti-ai dat seama ca-mi place Vinnie Paz,iar pe albumul asta,ai sa gasesti si dovada ultima ca Pazienza (desi nu-i numele lui real) e tata' lor,pe toate planurile,dac-as zice ca e om destept cu capul pe umeri,as minti, pentru ca i-as minimiza capacitatile, atat ca om, dar mai ales ca rapper, food for thought scrie pe el :
http://www.youtube.com/watch?v=wUWytoQKXRQ

7. Life Is Good (Nas, 2012)
-albumul meu preferat de anul trecut dupa GOTS al lui Vinnie,in mod normal,daca esti prins bine de underground si tot ce contine el in ce priveste rap-ul,e posibil sa nu-ti placa ultimul album al lui Nas, desi el de-acolo a pornit, dar parca mai merge si un album de relaxare (desi nu e relaxant deloc, e raw sheet), care sa te mai induca si in spiritul oarecum...mai pur, mai out of the street, desi n-are nicio treaba cu gangsta rap-ul de acum 20 de ani, ia asculta tu cantecul asta, care-i bonus track si ai sa te lamuresti ce zic :
http://www.youtube.com/watch?v=RiNN45vIT9M

8. RAW (Hopsin, 2009)
-cireasa de pe tort pentru o lista de genul, multi il compara cu Eminem, si deloc neintemeiat, e substantial mai bun decat EM, iar daca esti outcast social...cred ca ai sa te regasesti bine de tot in cateva piese de pe RAW care este, din toate punctele de vedere, ei bine, RAW : http://www.youtube.com/watch?v=M2VMWxwF3sA

9. Stoned Raiders (Cypress Hill, 2001)
-cand erau mai tineri,mai la inceputuri,parca se vedea o oarecare doza de infantilism in cantcele lor,da',normal,muzical evoluezi,daca esti in big market,e posibila de fapt involutia,numai ca Cypress Hill s-a tinut de treaba constant si le-a iesit pe Stoned Raiders ceva care sa intre in primele lor doua albume,daca stii sa privesti mai departe de clasificari gen platinum/gold sau notorietatea ce albumul a avut-o, plus ca are cateva cantece aproape infioratoare prin cat de bine poate relationa aproape oricine cu ele, daca vrei "real-life rap", aici il gasesti, garantat : http://www.youtube.com/watch?v=3hOSGDBqTXY

10. Hell on Earth (Mobb Deep, 1996)
-albumul e de fapt,heaven on Earth,daca-l asculti in creierii noptii,linstit,cu toate gandurile scoase, gata sa primesti in plin ceea ce multi numesc "the sheet" pentru intrarea rap-ului in o cu totul alta treapta, odata cu Mobb Deep.

M-am limitat doar la zece, desi mai erau cel putin pe atatea, care merita puse in hall of fame.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheKidś):

RAP am spus. NU Dubstep.

!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheKidś):

Americane nu romanesti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi foarte mult.