| Andreea6947 a întrebat:

Credeti ca Specii va redevenii o trupa? Adica am vazut un interviu cu Chimie de anul asta in care zicea ca el ar face-o si acuma, numai ca nu depinde numai de el. Dragonu zicea intr-un interviu cu Haarp Cord ca nu va mai colabora cu Chimie, spunea ca el nu mai poate sa cante in Specii decat daca ar fi un drogat si chestia asta nu se va mai intampla, si tocmai de aia Specii nu va mai exista, iar in alt interviu tot Dragonu spunea ca au luat o pauza...Adica? Daca au luat o pauza inseamna ca se va reunii brigada in urmatotii ani poate...sau nu? Nu mai inteleg nimic.Sincer, as vrea ca Dragonu sa isi revina, adica ce face el acum e de ****. A dat-o rau de tot pe religie, nu zic ca nu e bine ca s-a schimbat, din potriva, imi place mai mult Dragonu acuma ca persoana, dar muzical vorbind il prefer pe cel vechi, din Specii.
Si ce parere aveti despre Specii si despre Haarp Cord? Care va place mai mult? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Păi e o diferență enormă dintre cum trăiesc Dragonu și Chimie acum și ideologia pe care a fost construită Specii. Ar trebui să se schimbe la 180° ca să înființeze trupa iar.
Și deși nu mă dau în vânt după ce fac ei acum, cred că sunt destul de fericiți, deci nu mă bag în viața omului și-i spun să-și bage pe anus heroină cu acu' ca să scoată Ușile vol. 2.

19 răspunsuri:
| Shockboy23 a răspuns:

Ar fii frumos sa redevina o trupa, chiar au talent happy

| fearlessss a răspuns:

Specii nu va mai exista vreodata.A spus-o chiar Dragonu, chiar live la concertele la care am fost.Nu are cum sa mai cante de droguri. Faza cu pauza, a luat pauza de la colaborari cu chimie, nu specii.O sa mai cante probabil impreuna, dar nu SPECII! Primele 2 albume de la Haarp Cord mi-au placut extrem de mult, geniale, cele mai tari albume as putea zice.Albumele Specii, in special Usile, sunt la fel de geniale, desi cu un mesaj intunecat, le ador. Albumul Ziua1 in schimb, mi s-a parut putin cam slab, poate pentru ca lipsea Cedry2k, iar Stress nu se compara nici cu Carbon care a fost pe Vremurile din urma nici cu Pacha de pe Dragoste sau frica.Mie imi plac foarteee muult amebele trupe.Cat despre Dragonu, imi placea foarte mult vocea lui din Specii, acum usor usor i se strica fiindca o avea asa groasa de la droguri.Si mie imi place mai mult de el in Specii, era cel mai bun, pe religie in schimb nu e cel mai bun, melodiile lui Cedry2k il cam acopera, dar oricum al 2-lea dupa parerea mea tot ramane.Sunt cam dezamagita in schimb de melodiile de pe noul albumbig grinisscuti, Old School, Prieten adevarat.Ce parerea ai despre astea 3? happy

| Andreea6947 explică (pentru Polaris):

Ti-am dat funda :* Dar despre Haarp Cord ce parere ai? Crezi ca sunt mai buni decat Specii? Care iti place mai mult?

| Andreea6947 explică (pentru fearlessss):

Nu-mi place Haarp Cord, nu-mi place formula lor si parca sunt niste popi care canta rap. Singurul album de la Haarp care imi place ii Dragoste sau frica, sper totusi ca Dragonu sa-si revina.
Oricum Specii-s baza, au fost si vor fi underground. Stai chill, Chimie a zis ca au conturat albumul Usile vol.2, deci probabil ca va fi ceva. Dar eu cred ca vor redevenii o trupa, mereu am crezut si voi crede.

| Polaris a răspuns (pentru Andreea6947):

Mă crezi că n-am prea ascultat Haarp Cord? Nu prea m-a interesat, și din ce-am văzut nu prea am de ce să fiu interesat.
Oricum, albumele cu Kazi Ploae și Ușile sunt deja albume clasice în underground. Au făcut istorie și nu cred că e termen de comparație cu ce au făcut Chimie și Dragonu după aceea. Da' asta-i părerea mea laughing

| fearlessss a răspuns (pentru Andreea6947):

,,parca sunt niste popi care canta rap''.Asa si? Mesajul lor actual e de 1000000 mai bun decat cel Specii.Chimie poate sa vrea sa reformeze trupa pana moare, ca Dragonu nu va mai intra niciodata in Specii! Nu imi doresc sa il mai vad pe Dragonu cu Chimie, pana cand Chimie nu se schimba.E o influenta extrem de proasta pentru ak47.Adevaratul prieten al luiDragonu e Cedry2k si asa va ramane.In plus, Dragonu e mult peste Chimie si la mentalitate, muzica.Chimie in concerte parca e,, demon''. Pare un demonizat distrus de droguri si dragonu nu sta cu el, doar daca se lasa, sau incearca macar

| Polaris a răspuns (pentru fearlessss):

Discutăm doar despre muzică aici. Și nu cred că se compară ce face Dragonu acum și ce făcea în Specii, pentru că vorbim de creativitate muzicală superioară și da, versuri „demonice", cum îți place ție să spui, murdare, întunecate. Asta-i Specii. Depresie maximă și întunecime spirituală. Dar atmosfera e reală. Rupe din tine cu totul și te mestecă.

| fearlessss a răspuns (pentru Polaris):

rolling on the floor)) depresiva? rolling on the floor Speci si depresia? rolling on the floor)) Waiii voi nu stiti rap, cand bag Candy simt o euforie si energie de nedescris.,, Vorbim aici de muzica''. Gresit, rapul e ARTA prin care,, cantaretii'' numiti MC isi expun viata si starile.In rap cel mai important e mesajul si omul.In rap asculti niste oameni pe care ajungi sa ii respecti.Nu poti respecta un om care te indeamna la droguri, never! Pe chimie il admir din tot sufletul, dar nu il respect. Specii nici nu au treaba cu depresia, + ca au negative care creaza stari, nu mai stiu, dar aveau si un nume trans nu stiu cum.Haarp The Best! Cedry2k Zeu Dragonu Haarp Rege! Atmosfera e reala pentru cei care o cunosc, adica drogati..etc.Pentru mine nu e real.E frumos, intunecat, euforic, dar pentru mine nu e o realitate. Atmosfera creata de Haarp e reala, Iubire, credinta asta ar trebui sa fie modul de viata, eu asta traiesc si asta vreau, astea sunt valorile ce trebuie promovate

| Polaris a răspuns (pentru fearlessss):

Ciudat. Candy mă bagă în depresie. Cam toate mă bagă în paranoia rău de tot, și am stări ciudate, de parcă am violat un minor și mi-a plăcut.
Rapul e muzică. Muzica e formă de artă. Și arta e atât constructivă, cât și distructivă. Nu există „frumos" în artă, până și conceptul filosofic de „estetic" îi irelevant.
Atmosfera e reală pentru oricine, drogat sau nu, asta-i ideea - creează realitate, ești acolo, junkist euforic spălat pe creier.
Iubire, credință, „ar trebui", mi se rupe. După mine doar sinuciderea în masă poate fi promovată cu succes.

| fearlessss a răspuns (pentru Polaris):

Parerea ta.Eu ii respect pe Haarp, raperul meu preferat ramane Cedry2k si candy mereu ma baga in euforie. Ador Specii, dar nu ca mesaj, pur si simplu starea si vocea lui Dragonu

| Andreea6947 explică (pentru fearlessss):

Sa-mi bag **** rolling on the floor In fiecare zi vad ratati ca tine

| Andreea6947 explică (pentru Polaris):

Ai mare dreptate.

| fearlessss a răspuns (pentru Andreea6947):

Cica ratatilaughing) Pun pariu ca nu ai nici un album specii, nu ai fost la nici un concert si nu ai vazut nici un interviu! Il stiu pe Dragonu mai bine decat va ganditi voi, avem multi prieteni comuni si am avut si ocazia sa vorbesc cu el in afara concertului.Sunteti niste idioate care ascultati muzica de drogati dar nici nu a ti atins marijuana vreodata

| fearlessss a răspuns (pentru fearlessss):

Iar melodiile specii nu au nici un mesaj! In afara de Big Bang si Sah

| Polaris a răspuns (pentru fearlessss):

Cum zici tu, prietene. Am încredere în tine.

| Andreea6947 explică (pentru fearlessss):

Esti un fel de ratata si-ti zic asta pentru ca imi iau o piatra de pe inima. Esti ca fanii lu Dragonu laughing Cand Dragonu era spart si voi erati sparti, cand a gasit religia dupa ce in imperiul lianelor sa zic asa il lua la **** pe D-zeu si voi erati cu religia laughing Fanatici suneti cum a spus si Pacha, oameni schimbatori smug Idioate care asculta muzica de drogati dar nu au atins marijuana vreodata? rolling on the floor)) Te auzi prietene? rolling on the floor)) Nu ma incurca cu tine laughing La ce gandire ai cred ca inca esti pe teava la taicato laughing) Se vede ca faci scoala doar pentru lapte si corn laughing

| fearlessss a răspuns (pentru Andreea6947):

1.De unde **** sti tu ca am fost eu sparta vreodata? Chiar iti place sa vorbesti asa fara sa stii? Mereu am crezut in Dumnezeu
2.Vad ca o discutie normala, in care fiecare sa isi dea cu parerea frumos si fara injuraturi nu se poate cu tine.Cu scoala stau foarte bine, iar vorbesti fara sa stii pentru ca nu ai argumente logice despre subiectul Specii vs Haarp.
Care e problema ta ca ascult eu Haarp si il prefer pe Dragonu asa cum e acum? Ai pus intrebarea asta ca sa raspunda fiecare cum vrea si ce stie, nu sa auzi doar pareri ca a ta.Vad ca nu prea am cu cine conversa...ciudat pentru ca adevaratii raperi stiu foarte bine sa poarte o discutie, dar cred ca tu nu esti,, raper'', asculti probabil asa ocazional in rest comercial.Asta reiese din modul tau de a-ti expune ideile

| STSickSide a răspuns:

Frate, Dragonu și-a întemeiat o familie, s-a însurat, s-a lăsat de droguri, de ce crezi tu că ce face Dragonu e de c***t? Eu cred că ar fi timpul să-și revină și Chimie.

| NeeSan a răspuns:

Vi-s copti