| LisaJulie a întrebat:

De ce mai nou artiștii din România combina folclorul cu muzica electro? Suna destul de bine într-adevăr dar oare este bine ca muzica populara sa fie combinata cu altceva?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu fie bine?
e muzica, nu vreun tratament pentru cancer

| MistarGoGu a răspuns:

A combinat Edward Maya folclor cu ritmuri moderne și a ieșit melodia Desert Rain cu Vika Jigulina o artista din Republica Moldova
A bubuit melodia aia în topuri internaționale!
Iar daca numele te duce în eroare ca pare strain este roman! Eduard Ilie parca SINGURUL câștigător de premiu Bilboard din România!
Pentru Stereo Love

| MistarGoGu a răspuns:

Https://youtu.be/Uu2x44NDkUQ?si=3E3-Ej00Hel3y8dr
Documentar A3 În Premiera despre Edward Maya și premiul Bilboard câștigat

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Combina toate genurile muzicale cu muzica electro, nu stiu daca ar trebui

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

De ce? Muzica e muzica. Fiecare asculta ce vrea.

| Ganderoaica a răspuns:

Nu ar trebui: fiindcă combinand cu alte genuri muzicale pierzi din esența genului muzical autohton și da, folosești aceleași forme muzicale specifice folclorului, dar nu mai are nimic comun cu o inregistrare din secolul trecut. Devine o muzica impilată cu un aer nou, dar nici nu ar trebui numită muzica populara această combinație fiindcă introduce elemente care nu sunt specifice folclorului in sine sau baladei, cantec, jurnal-oral etc.

| LisaJulie explică (pentru Ganderoaica):

Nu spun ca unele nu sunt frumoase dar totusi nu cred ca ar trebui sa devina asta un obicei