| Croampa a întrebat:

Https://youtube.com/watch?v=SWKJhu3gf4Y

Avand in vedere ca ultimele doua melodii nu prea v-au placut, vreau sa stiu ce parere aveti despre asta.

20 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cum sa apreciezi asa ceva? Asta nu se cheama muzica! Vezi comentariile la clip pe youtube, deci nu sunt singurul!

| Croampa explică (pentru lpavel):

Puteai sa-ti spui parerea fara sa ataci la persoana, nu ma deranjeaza ca nu-ti place, ma deranjeaza ca te iei de gusturile mele in materie de muzica.

| lpavel a răspuns (pentru Croampa):

Imi pare rau dar asta gandesc despre toti cei ca tine, sunteti satanisti sau bolnavi e acelasi lucru!

| Croampa explică (pentru lpavel):

Http://www.metal-archives.com/bands/Advent_Sorrow/3540348478

Spune-mi, draga domnule " Ipavel", unde vezi tu " satanism" in trupa asta?

| lpavel a răspuns (pentru Croampa):

Serios? tu nu vezi nici o diferenta de la trupa normala si asta?
Sa-ti explic prin cateva cuvinte : Banuiesc stii ca diavolul e urat, nu? Ei cum sunt deghizati, sa arate fermecatori sau niste aratari?
Apoi muzica : muzica buna te relaxeaza, iti da un sentiment de bucurie, de iubire (depinde de care asculti)... cum e muzica lor? urlete, tipete si niste zanganeli de "cazane,, iar mai incet se poate auzi o muzica normala care sa ademeneasca cati mai multi! Urlete si tipete numai in iad poti auzi iar ei copiaza cu mult succes asta! Oare nu suna asta a satanism?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrerup povestea de mai sus spunând că-mi place cum sună urletele astea venite din iad și transmise prin niște sataniști pletoși pictați pe față.

| Deaad a răspuns (pentru lpavel):

Vorbesti fara sa cunosti.
Nu stii, nu vorbi.E un lucru sa iti spui o parere, alt lucru sa jignesti lumea ca ii place cacatul care tie nu-ti place.

Muzica aia face parte din ramura extrema de metal.Pentru neinitiati, e normal sa o considere doar zgomot si sa nu o aprecieze.Dar jignesti fara motiv oamenii si ii faci satanisti.Pe bune? Stii tu sigur ca ei sunt satanisti? Habar nu ai cati oameni de treaba cunosc care asculta "asa ceva".

"Urletele", au un loc aparte acolo pentru a transmite disperarea si brutalitatea melodiei.
Zanganelile alea de canale sunt sunete foarte complexe scoase de niste oameni talentati, care stiu cum sa creeze ceva.Nu ca Smiley, care face numai versuri si alea de rahat.

Muzica buna iti da un sentiment de iubire si bucurie.Bai,esti nebun?
Muzica iti da o multitudine de sentimente.
De iubire, de bucurie, de tristete, de furie etc.
Muzica extrema transmite sentimente negative si subiecte intunecate.
Este arta.Dar una intunecata. Ceva ce tu nu poti intelege.

| Deaad a răspuns (pentru lpavel):

Imi place, da.Nu am mai auzit de Advent Sorrow pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Black,death,doom şi alte drăcovenii sunt sataniste, iar acum tu vorbeşti prostii şi vrei să pari interesant şi prea deştept luându-te de altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Aici nu e vorba de "urlete şi ţipete",ci de mesajul în sine.
E adevărat, grohăitul tipului ăsta de metal se aude nasol rău de tot, dar sunt unele voci care se aud bine(metalcore, post hardcore, hard rock etc.).

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

De fapt, domnisorul " Ipavel" s-a luat de altii, Deaad doar ne-a tinut partea da' tu nu apreciezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Oh... Mai am puţin şi plâng...
Simţi durerea din cuvintele mele?

Şi la faza cu monsieur Deaad, n-a făcut altceva decât să-şi exprime frustrarea despre cât de complexă este ramura asta a metalului şi cum de nimeni nu înţelege asta exact ca un vânzător ce cumpără cu 3 lei cireşe şi le vinde cu 10, ca mai apoi să zică "de ce nu se vinde?".

Şi până la urmă, Ipavel are tot dreptul să numească odioşenia aia satanism.
La prima vedere sunt nişte urâţi lipsiţi de orice urmă de talent -nu tu voce, nu tu instrumental frumos, care mai fac şi ca toţi dracii, şi mai arată şi aşa la cum sunt pictaţi şi îmbrăcaţi.Deci,un om care nu ascultă are tot dreptul să-i numească aşa p-ăia care cântă aia şi pe ăia care se plâng că-s numiţi aşa.
Plus de asta, ăsta-i black metalul, deci are tot dreptul să se spună aşa şi aia care ascultă tipul ăsta de muzică, dar şi cei ce nu.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

N-am vazut nici-un argument solid, daca Deaad si-a jucat cartile bine, tu de ce n-o faci?
Deaad m-a convins ca melodia mea e fain si ca nu-i satanista, tu ti-ai batut joc de tot ce inseamna genul asta de muzica fara sa folosesti vreun argument real, doar insulte fara rost( dupa mine).

Gata, nu mai vreau nici un " conflict" intre cei care nu inteleg muzica asta si cei care chiar sunt metalhead. Fiecare are parerea lui si nimeni n-are dreptu' de a o schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Vaai...Am jignit şi am insultat.
Îmi pare foarte rău.
Chiar...Chiar nu am vrut. Uite, îmi cer şi scuze.
Îmi cer scuze că asculţi rebuturile societăţii "deştepte şi neînţelese".
Noroc cu Deaad care ţi-a deschis orizonturile.

Şi gata! Fiecare cu părerea lui.

Ce mă distrez. laughing

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Continua sa razi, oricum e evident ca nu te intereseaza in nici-un fel parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

laughing)))
Câtă dramă. Parcă am vorbi despre cumpărarea unei maşini şi eu nu ţin cont de părerea ta. laughing

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Ma dezamageste imaturitatea ta fata de... orice!
Pacat ca suntem la categoria Muzica, daca vrei glume du-te pe T/A si razi cat vrei, aici voiam sa vad parerea unor persoane care stiu ce insemna metal-ul da' in afara de Enyx si Deaad, nimeni nu e metalhead aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Awwweeee.
Şi tu eşti un metalhead? :o3
Şi mno, normal că cei doi sunt metalheads dacă le place ce-ţi place şi ţie. Siigur.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doar o parte, si nu mare.Iar domnul Ipavel i-a facut pe toti oamenii care asculta acest gen de muzica satanisti.La asta am comentat,nu am respins ideea ca muzica asta poate contine mesaje satanice.
Daca asculti muzica cu mesaj satanic, nu esti automat satanist.
E adevarat, unele au mesaje satanice dar doar de "imagine", sa para mai brutal, in timp ce membrii trupelor nu sunt satanisti si sunt oameni la casele lor.Pe de alta parte,exista trupe sataniste declarate,care imi plac de asemenea,mi se rupe de credintele fiecaruia,atata timp cat muzica e buna.
Am vorbit in cunostinta de cauza, nu am vorbit prostii, cum faci tu si domnul Ipavel.

O mai spun odata:Black, death, doom sunt subgenuri ale muzicii metal extrema.Este normal sa se auda extrem.Si brutal.Si sa contina mesaje brutale si intunecate.De asta se mai vorbeste si despre satanism.Este o reactie impotriva crestinitatii.
Cum pe mine ma doare de muzica pe care o asculti tu, asa si pe tine ar trebui sa te doara de muzica pe care o ascult eu.Nu sa militezi ca sunt satanisti, si vai cat de oribil poate sa sune, ce om intreg la cap poate sa asculte asa ceva?
Cum a facut domnul Ipavel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

No,tu... M-ai dat pe spate, ce să mai.
Aş pune emoticonul ăla care aplaudă, dar nu ştiu cum se face.

"Am vorbit in cunostinta de cauza, nu am vorbit prostii, cum faci tu si domnul Ipavel."
"O mai spun odata:Black, death, doom sunt subgenuri ale muzicii metal extrema.Este normal sa se auda extrem."
"Iar domnul Ipavel i-a facut pe toti oamenii care asculta acest gen de muzica satanisti."
şi mai erau câteva,dar nu asta e esenţa,ci faptul că te-ai scos atât de frumos.

Trecând la subiect, ce spui tu acolo sunt doar aiureli. Le întorci pe toate părţile ca ce ai spus tu să nu pară aiurea.

Aşa,şi cel mai mult m-a impresionat asta:
"Cum pe mine ma doare de muzica pe care o asculti tu, asa si pe tine ar trebui sa te doara de muzica pe care o ascult eu."
Ca şi cum eu m-am luat de tine, când eu doar am comentat despre dramele aduse.

"Nu sa militezi ca sunt satanisti, si vai cat de oribil poate sa sune, ce om intreg la cap poate sa asculte asa ceva?" - aspectul per ansamblu îi dă dreptul să spună asta.

Odată ce asculţi ceva, sau faci ceva, îţi asumi totul.
Adică să nu începi să te plângi că te fac alţii satanist pentru că desenezi cruci întoarse, asculţii chestii ca alea de mai sus şi te îmbraci asemenea, pentru că însemnă "vreau să-mi fac reclamă".

Numai bine.